Film Eleştirisi Nedir?

Çeşitli internet sitelerinde veya diğer paylaşım mecralarında yapılan film inceleme yazımları veyahut film eleştirilileri büyük bir kitle tarafından merak ve ilgiyle takip edilmektedir. Sadece film değil birçok farklı mecrada merakla takip edilen dizi inceleme yazımları da yapılmaktadır. Peki bu inceleme yazımlarının dışında yapılan eleştiriler nedir?

Filmler hakkında yazılan her yorum eleştiri olarak kabul edilmemektedir. Eleştiri, sanatçının dili nasıl kullandığına, seyirci ile ilişkisine ve ne demek istediğine bakar. Yani eleştiri yüzeysel bir şey değildir. Sistematik olarak gerçekleşmektedir. Yapılan eleştiri seyirciye bir yol göstermeli, görüşleriyle öncü olmalıdır. Çoğu seyirci izlediği filmin eleştirilerine göz atmaktan büyük keyif almaktadır. Çünkü sistematik bir film eleştirisi dinlemek veya okumak izlenilen filmin seyrederken görülmeyen birçok noktasına parmak basarak hem sanatçının hem de izleyicinin bakış açısını genişletmektedir. Bu da seyircinin diğer izleyeceği filmlerde daha doygunluk noktasına ulaşabilmesini sağlar. Yani eleştiriler hem seyirci için hem de sanatçı için ikili işlevselliğe sahiptir.

Dizi veya filmler hakkında yapılan inceleme ve eleştirilere ulaşmak kesinlikle zor değildir. Hemen hemen herkesin teknolojiyi aktif olarak kullandığı bir çağda yaşamamız bu yazımlara ulaşmayı kolaylaştırmaktır. Eleştiri ve inceleme konusunda faaliyet gösteren sitelerde film konuları ve dizi konuları anlatıldığı gibi ünlü eleştirmenlerin görüşlerine de yer verilmektedir. Unutmayın ki izlediğiniz dizi ve filmin konusuna hakim olmak kadar eleştirilerine de göz gezdirmek bakış açınızı genişletecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*