Salgın, eğitim krizine dönüştü

Salgın, eğitim krizine dönüştü
Salgın, eğitim krizine dönüştü

Pandemi döneminde eğitimde artan eşitsizlikler nedeniyle tüm Türkiye’de eşit, özgür eğitim için ‘eğitim izleme kurulu’ çağrısı yapıldı. Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Yıldırım, Kocaeli Eğitim İzleme Kurulu olarak eğitim alanında yaşanan sorunların sesi olacaklarını vurguladı.

Salgın, eğitim krizine dönüştü

Eğitim alanında zaten var olan eşitsizliğin pandemi döneminde daha da artığına dikkat çeken Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım tarafından yapılan açıklamada salgınla birlikte dünya genelinde 463 milyon öğrencinin eğitime erişiminin tamamen kesildiği belirtildi.

Birçok demokratik kitle örgütü, siyasi parti ve meslek örgütü adına ortak hazırlanan açıklamayı okuyan Yıldırım, milyonlarca öğrencinin eğitim hakkından eşit yararlanamamasına tepki gösterdi.

Yıldırım, “Salgının başından bu yana salgınla mücadelenin ancak ortak akıl, bilimsel çalışma ve toplumsal dayanışma ile mümkün olduğunu ifade ettik. Bu yaklaşıma uygun olarak da başta hükümetin kendisi olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na, Sağlık Bakanlığı’na ve tüm kurumlara çağrılarımızı ilettik. Tüm çabalarımıza rağmen bu çağrılarımıza olumlu yanıt alamamış olmamız üzücü bir gerçektir. Gelinen aşamada salgının boyutları ve okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla ortaya çıkan tablo dikkate alındığında sürecin ayrıntılı ve çok yönlü izlenmesi gerektiği açıktır” ifadelerini kullandı.

Salgının eğitim krizine dönüştüğünü aktaran Yıldırım vakit kaybetmeden harekete geçilmesi yönünde çağrı yaptı.

‘VAKALAR ARTYOR, ÖNLEM ALINMIYOR’

Kocaeli’de Covid-19 vakalarının artığına ancak gereken önlemlerin alınmadığını kaydeden Yıldırım, “Kocaeli’de hastanelerin kapasite sınırlarına doğru hızla yaklaşmakta oldukları, hekimlerimizin ve sağlık emekçilerinin tükenme noktasına geldikleri artık saklanamaz olmuştur. Tüm bunlar yaşanırken yetkililerin eğitim alanında her şey yolundaymış gibi davranmaları, sorumluluk almak yerine sorumluluğu öğrenci velilerine ve eğitim emekçilerine yıkmaya çalışmaları kabul edilebilir değildir” dedi.

Eşit, özgür bir gelecek için tüm Türkiye’de eğitim izleme kurullarının oluşturulması için harekete geçtiklerini belirten Yıldırım, Kocaeli Eğitim İzleme Kurulu’nun kurulduğunu ve burada öğrencilerin eşit eğitim ve sağlık hakları için ellerini birleştirdiklerini söyledi.

‘MAĞDURİYETLERİ KAYIT ALTINA ALACAĞIZ’

Yıldırım sözlerini şöyle noktaladı:

“Bizler, Kocaeli Eğitim İzleme Kurulu olarak eğitim alanında yaşanan tüm eşitsizlikleri, sorunları ve mağduriyetleri kayıt altına alacağız. Çıkardığımız sonuçlar ve geliştirdiğimiz önerilerle yaşanan tüm sorunlara çözüm üretmeye çalışacağız. Sorunları çözmesi gereken tüm kamu kurumlarının görev ve sorumluklarını yerine getirmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Kısacası eğitim alanında sorun yaşayan tüm kesimlerin sesi olup, yanı başlarında olacağız. Bizler, Kocaeli Eğitim İzleme Kurulu’nun toplumun tüm kesimlerini kapsamasını önemli buluyoruz ve Kocaeli’deki tüm kurumlara çağrıda bulunarak Eğitim İzleme Kurulu’nun bir parçası olmaya, sorunları kayıt altına alarak çözüm önerilerini birlikte geliştirmek üzere bir araya gelmeye çağırıyoruz. Kocaeli’de öğrencilerimizin, ailelerinin ve eğitim ve bilim emekçilerinin hakları için acil olarak harekete geçilmelidir!”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*