ABD, Filistinli gazeteciyi öldüren kurşunu inceledi

Posted by

İsrail güçleri tarafından Filistin’de düzenlenen atakta Al Jazeera muhabiri Shireen Abu Akleh’i öldüren kurşun, ABD’de incelenmesinin akabinde Filistinli yetkililere iade edildi.

Filistin hükümeti, İsrail güçleri tarafından düzenlenen taarruzda Al Jazeera muhabiri Shireen Abu Akleh’i öldüren kurşunun isimli soruşturma için ABD’ye gönderileceğini açıklamış ve kurşunu ABD’ye teslim etmişti. Kurşunun ABD’de ayrıntılı incelenmesinin akabinde Filistinli yetkililere iade edildiği bildirildi.

Filistin Adalet Bakanı Muhammed eş-Şelalide Washington’un talebi üzerine Mayıs ayında işgal altındaki Batı Şeria’da gazeteciyi öldüren kurşunun soruşturma için uzmanlara teslim edildiğini söyleyerek, “Mermi iade edildikten sonra tarafımızca da incelendi ve üzerinde bir değişime rastlanmadı” dedi. İsraillilerin de soruşturmalara katıldığı istikametindeki argümanlara ait rastgele bir bilgi bulunmadığını söyleyen Şelalide, ABD ile resmi prosedürlere uyduklarını ve kurşunu etik ve yasal münasebetlerle teslim ettiklerini söyledi.

Şelalide, gazeteciyi öldürenin bulunup cezalandırılmasını istediklerini söyleyerek, “Önemli olan bu cinayeti işleyen kişinin yakalanıp hesabının sorulması. Ebu Akleh, ABD vatandaşı olduğu için ABD’nin yalnızca soruşturmayı önemsemesinin yanı sıra cinayeti işleyenin peşine düşmesi de bekleniyor” tabirlerini kullandı. Şelalide, ABD soruşturmasının sonuçlarının kendilerine ulaşmadığını kaydederek, soruşturma konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.