ABD’de 17 yaşındaki genç, polisler tarafından tekraren yumruklandı

Posted by

ABD’nin Illinois eyaletinde yer alan Oak Lawn ilçesinde polisin 27 Temmuz’da 17 yaşındaki bir gence uyguladığı şiddete ilişkin manzaralar yayınlandı.

Polis, silahlı olduğunu tez ettiği ve trafik kontrolünden kaçan Haydi Abuatelah isimli genci yere yatırarak tekraren yumrukladı.

Vücudunda kırıklar mevcut

Olayın akabinde hastaneye kaldırılan Abuatelah’ın burnunda, kafatasında ve leğen kemiğinde kırıklar olduğu tespit edildi.

Polis tarafından yayınlanan manzaralarda, Abuatelah ve arkadaşının araçtan indirildikten sonra üst araması yapıldığı akabinde Abuatelah’ın polisten koşarak kaçtığı ve kısa bir kovalamacanın akabinde polis tarafından yakalanan Abuatelah’ın polisler tarafından yere yatırılarak tekraren yumruklandığı görüldü.

Çevredekiler tarafından keydedilen manzarada ise, 3 polisin Abuatelah’ın üzerine çıkarak şiddet uyguladığı sırada Abuatelah’ın çığlıkları duyuldu.

“Üzerinden tabanca çıktı”

Polis tarafından yapılan yazılı açıklamada, Şüpheli kelamlı komutları dinlemeyi reddetti, bu da iki memurla fizikî bir çatışmaya neden oldu denilerek, Abuatelah’ın üzerinden yarı otomatik tabanca çıktığı söz edildi.

Olayda hem Abuatelah’ın hem de bir polis memurunun yaralandığı aktarılan açıklamada, olayla ilgili iç soruşturmanın devam ettiği ve suçlamaların beklendiği belirtildi.

Polis şiddeti protesto edildi

Olayın akabinde onlarca kişi Oak Lawn Polis Departmanı’nın önünde toplanarak, polis şiddetini protesto etti.

Göstericiler, olaya karışan polislerin vazifeden alınması davetinde bulundu. Amerikan İslam Alakaları Chicago Kurulu Lideri Ahmed Rehab yaptığı açıklamada, Bu, birinin ne yapıyor olabileceğiyle ilgili değil. Bu, birinin nasıl tutuklandığı ve tutuklamadan sonra ne olduğu ile ilgili. dedi.

Silahın fotoğrafı paylaşıldı

İHA’nın aberine nazaran polis ayrıyeten, Abuatelah’ın çantasından içinde üç mermi bulunan Raven Arms P25 tipi silahın çıktığını açıklayarak, kelam konusu silahın fotoğrafını kamuoyu ile paylaştı.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.