Abe suikastının işareti Moon Tarikatı ile ilgili mektupta verilmiş

Posted by

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo suikastı zanlısı, Moon Tarikatı’na ait mektubunda atağın işaretini vermiş.

Japan Times’ın haberine nazaran, “Dünya Barışı ve Birleşmesi için Aile Federasyonu”, kısa ismiyle “Birleşme Kilisesi” ile ilgili eleştirel blog yazıları yazan bir kişi, Abe suikastını düzenleyen Yamagami Tetsuya’nın kendisine bir mektup gönderdiğini açıkladı.

Kimliğine dair bilgi verilmeyen kişi, mektubun akından evvel kendisine ulaştığını belirtti.

Çugoku eyaletinde yer alan Okayama vilayetinden eyaletin farklı bir bölgesine gönderilen mektupta, Yamagami’nin kiliseye karşı güçlü bir kızgınlığı olduğu anlaşılıyor.

Yamagami mektubunda, “Gerçek hayatta Birleşme Kilisesi’nin en tesirli sempatizanlarından” olarak nitelediği Abe’ye karşı “öfke” duyduğunu belirtti.

Diğer yandan Yamagami mektupta asıl düşmanının Abe olmadığını söz ediyor.

Bu ortada, emniyet güçlerinin mektuptan haberdar olabileceği öğrenildi.

Suikastla ilgili soruşturmayı yürüten müfettişler, Yamagami’nin, annesinin dini bir kümeye bağış yaptığı için iflas ettiğini söylediğini aktarmıştı. Yamagami’nin amcası da kaybın 720 milyon dolar olduğunu belirtmişti.

“Dünya Barışı ve Birleşmesi için Aile Federasyonu” kısa ismiyle “Birleşme Kilisesi” hatta kamuoyunda bilinen ismiyle Moon Tarikatı, Sun Myung Moon tarafından 1954’te Güney Kore’nin başşehri Seul’de kuruldu.

Moon Tarikatı’nın etkinliklerinde epeyce güçlü ve tanınmış şahısların konuşmacı olması dikkati çekiyor.

Tarikat, düzenlediği toplu nikah merasimleriyle tüm dünyada büyük üne kavuşmuştu.

Eski Başbakan Abe de tarikatın düzenlediği etkinliklerinde konuşmuş ve bu nedenle tenkitlerin maksadı olmuştu. Hatta Japonya’da bir küme avukat 2021’de Abe’nin konuşmasının akabinde protesto mektubu yayımlamıştı.

Abe, tarikat mensupları için 2006 yılında düzenlenen toplu düğün tertibine da telgraf göndermişti. Moon Tarikatı nedeniyle para kaybettikleri için dava açan mağdurların avukatları, Abe’yi bu nedenle eleştirmişti.

Japonya’nın eski başbakanlarından ve Abe’nin anne tarafından dedesi Kişi Nobusuke de tarikatın kıymetli bir destekçisiydi.

Müritlerinin “Vaadedilen Mesih ve Hazreti İsa’nın evlilik eksiğini dolduran Mürşit” olarak inandığı 13 çocuk sahibi Moon, 2012 yılında Güney Kore’nin Gapyeong kentindeki bir hastanede 92 yaşında hayatını kaybetmişti.

ABD başta olmak üzere birçok ülkede malvarlığı olan Moon Tarikatı, tüm dünyada milyonlarca üyesi bulunduğunu ileri sürüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.