AK Partili Metin Külünk, İstanbul Mukavelesi’ni maksat aldı

Posted by

AK Parti MKYK üyesi Metin Külünk, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla İstanbul Mukavelesi’ni maksat aldı. Eğitim müfredatında kontratın izleri olduğunu savunan Külünk, ayrıyeten LGBTİ+ aksisi mitingle ilgili paylaşımlar da yaptı.

Külünk, “Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü iradesi ile çıktığımız İstanbul Mukavelesi’nin izlerini taşıyan eğitim müfredatındaki tüm izleri silmeliyiz” tabirlerini kullandı.

LGBTİ+’ları gaye gösteren Külünk, ilahiyat fakülteleri, ideoloji, sosyoloji ve psikoloji kısımlarının çalışma kümesi kurması tavsiyesinde bulundu.

Külünk ayrıyeten, “YÖK üniversitelerde LGBT dayatmasının öğrenci kulüpleri üzerinden yasallaştırılmasına asla müsaade vermemeli. Her YÖK mensubu ve üniversite rektörü kendi ailesi ve çocuğunun kıymetlerimizi gözünün önüne getirerek ülkemizin evlatlarının değersizleştirilmesine müsaade vermemelidir” tabirlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Kamuoyunda İstanbul Mukavelesi olarak bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Uğraşa Dair Avrupa Kurulu Sözleşmesi”, Cumhurbaşkanı Kararının, 20 Mart 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla Türkiye Cumhuriyeti tarafından feshedildi.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle ortalarında Türk Tabipleri Birliği’nin de olduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu, barolar ve bayan örgütü Danıştayda çok sayıda dava açtı.

Danıştay 10. Dairesi, açılan davalarda yürütmenin durdurulması istemlerini reddetmiş, iptal istemlerini ise duruşmalı olarak ele almıştı.

Duruşmalarda, Danıştay Savcısı, “Bir süreç hangi yordama uygun tesis edilmişse birebir yönteme uyularak feshedilmesi gerekmektedir. TBMM’nin uygun bulma kanunuyla yürürlüğe giren bir muahedenin feshi lakin TBMM’nin uygun bulma kanunuyla kaldırılması kararı ve cumhurbaşkanının uygun bulmasıyla yürürlükten kaldırılacaktır. Yalnızca cumhurbaşkanı kararıyla feshedilemez” görüşünü lisana getirerek, sürecin iptaline karar verilmesini istemişti. Danıştay ise kümeler halinde görülen duruşmalar sonucunda mukavelenin iptaline ait müracaatları reddetmişti. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.