Almanya’dan Putin’i kızdıracak açıklama: Bedel ödemeye hazırız

Posted by

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’dan Rus başkan Putin’i kızdıracak açıklama geldi. Gereksinim olduğu sürece Ukrayna’ya silah göndermeye devam edeceklerini söz eden Scholz, “Bedel ödemeye hazırız” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman Sanayi Federasyonu’nun yıllık toplantısında konuştu. Scholz, Almanya’nın Ukrayna’yı “gerektiği sürece” silahlarla desteklemeye devam edeceğini söyledi. Bir sefer daha Almanya’nın Litvanya ve öbür doğu müttefiklerinin yanında olacağını vurgulayan Scholz, “Avrupa ve Batı demokrasileri Ukrayna’ya yönelik saldırıyı kabul etmiyor. Muhtaçlık olduğu sürece Ukrayna’ya silah göndermeye devam edeceğiz” dedi.

“BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIZ”

Ukrayna’ya hücumları nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların Alman iktisadına de ziyan verdiğini belirten Scholz, “Bu yaptırımlar işe yarıyor. Evet, bu yaptırımlar kendimize de ziyan veriyor. Şirketlerimize ziyan veriyor lakin uygulanması değerli. Özgürlüğün bir bedeli vardır. Demokrasinin bir bedeli vardır. Müttefiklerle dayanışmanın bir bedeli vardır ve bu bedeli ödemeye hazırız” diye konuştu.

AB İÇİN TAKVİYE AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz Perşembe günü Kiev yakınlarındaki Irpin’e gerçekleştirdiği seyahatin kendisine Ukrayna’nın Avrupa ailesine ilişkin olduğunu açıkça gösterdiğini söyleyen Scholz, “Oradaki dehşet manzaraları asla unutmayacağım” dedi.

Scholz, Ukrayna’nın AB üyeliği konusunda olumlu bir karar alınması için uğraşacağını belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.