Bakan Bekir Pakdemirli çiftçiye destek ödemelerinin detaylarını paylaştı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde yaptığı destek ödemeleriyle tarım destek veren hükumet, 2022’de tarım destek ödemelerini artırarak devam ettirecek.

Tarımda gelir sigortasından arazi bankacılığına kadar birçok başlıkta yeni uygulamalar devreye alınırken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de üreticilere, çiftçilere yönelik desteğin yüzde yüz arttığını söyledi. Bakan Pakdemirli, gelecek yıl 25.8 milyar lira tarımsal destek verileceğini söyledi. Pakdemirli, çiftçiye verilen mazot, gübre desteğinin 25 milyar lirayı aştığını, tarım sigortası kapsamında devletin verdiği prim desteği 8.9 milyar liraya ulaştığını belirtti.

Üretici, çiftçilere yönelik verilen destekler meclis gündemine de taşındı. Bakan Pakdemirli, konuya ilişkin sorulara yanıt verdi. Pakdemirli’nin verdiği bilgilere göre bu yılın eylül ayı itibariyle tarım sigortası poliçe sayısı 15 milyon 600 bine ulaştı, üreticilerin ürünlerinde meydana gelen hasarlar nedeniyle ödenen hasar tazminatı tutarı da 8.2 milyar lira oldu.

Modern sulama sistemleri için 36 bin proje desteklendi

Bakan Pakdemirli, modern sulama sistemleri kurulması kapsamında 36 bin projenin hibe kapsamına alındığını belirterek bu kapsamda da yaklaşık 765 milyon lira hibe desteği ödemesi yapıldığını ifade etti. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında mart ayı itibariyle de proje kabul işlemlerine başlandığını 8 bin adet proje için 300 milyon liralık ödeneğin tamamının tahsis edildiğini kaydetti.

Bitkisel üretime 104 milyarlık destek

Pakdemirli, 2002 yılında 1.8 milyar lira olan tarımsal desteklerin her yıl artarak devam ettiğini belirterek bugüne kadar üreticiye mazot, gübre desteğinin 25 milyar lira, bitkisel üretim destek ödemesinin de 104 milyar liraya ulaştığını kaydetti. Bakan Pakdemirli, “Ülkemizde stratejik tarımsal ürünlerin üretiminin havzalara göre planlanarak yönlendirilmesi, üretimin artırılması, verim ve kalitenin yükseltilmesi, maliyetlerin düşürülmesi, çiftçinin gelir seviyesinin yükseltilmesi hedefleniyor” dedi.

64 milyarlık kredi desteği

Bekir Pakdemirli, son üç yılda Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden üreticilere kullandırılan tarımsal kredi miktarının yüzde 56 artışla bu yıl 64 milyar liraya ifade etti. Kırsal kalkınma programlarıyla 326 bin projeye 24 milyar liralık destek verildiğini belirten Pakdemirli, bu kapsamda 465 bin kişiye istihdam sağlandığını söyledi. Bakan Pakdemirli, tarımsal hasılanın son 3 yılda 337 milyar liraya ulaşarak cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir