Bir devir bitiyor: Ford Focus’un emekli olacağı tarih belli oldu!

Posted by

Otomotiv sektörünün başarılı oyuncularından Ford‘un tüm dünyada önemli satış başarılarına imza atan Focus modeli hakkında can sıkan bir gelişme yaşandı. Nisanda Mondeo‘nun üretimini sonlandıran şirket, benzer bir kararı sevilen otomobili için de aldı. Ford Focus, 24 yılın ardından bizlere veda edecek. Hatta konuyla ilgili bir tarih de verildi.

Ford Focus ne zaman emekli olacak?

Ford, 4 Nisan’da 29 yılın ardından sevilen modeli Mondeo‘nun üretimi sonlandırdı. Model, Valensiya‘daki son aracın banttan inmesiyle emekli oldu. Ancak son ortaya çıkan bilgilere göre 1998’de bu yana sektörde önemli işlere imza atan Ford Focus için de benzer bir durum söz konusu olacak.

Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley, Focus’un üretiminin planlı bir şekilde sonlandırılacağını duyurdu. Araç, bizlere 2025 yılında veda edecek. Focus’un emekli olacağının açıklanmasıyla beraber otomobilin üretildiği Almanya’daki Saarlouis fabrikası için de alternatif çözümler aranmaya başlandı.

Rowley; gelecek planlamalarında fabrika için ek bir modelin olmadığını ifade etti. 4 bin 600 kişinin çalıştığı tesis, bir çözüm bulunamaması durumunda Focus’un üretiminin sonlanmasının ardından kapanabilir ya da önemli sayıda işten çıkarmalar yaşanabilir.

Focus’un üretiminin sonlanmasının ardındaki etkenlerden birisi de arz sorunu oldu. Teslimat süresinin 12 ayı aşması, devam eden savaş nedeniyle SYNC4 multimedya sisteminin gecikmesi dahil birçok neden, sevilen otomobilin sonunu hazırladı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Ford, doğru bir karar mı verdi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.