BM’de konuşma yapan İsrail Başbakanı Lapid: İki devletli tahlili destekliyorum

Posted by

İsrail Başbakanı Yair Lapid, iki devletli tahlile dayanak verdiğini vurgulayarak, ülkesinin güvenliği ve geleceği için gerçek olan şeyin, “Filistinlilerle, iki halk için iki devlet temelinde bir mutabakat sağlanması” olduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, ABD’nin New York kentindeki BM 77’nci Genel Heyet görüşmelerinde konuşma yaptı.

İsrail’in önündeki en büyük tehditlerden birinin “nükleer tehdit” olduğunu söyleyen Lapid, “Bizi yok etmek isteyen ülke, tıpkı vakitte dünyanın en büyük terör örgütünü, Hizbullah’ı kuran ülkedir. İran, Hamas ve İslami Cihad’ı finanse ediyor ve Bulgaristan’dan Buenos Aires’e kadar yapılan toplu terör akınlarının ardında İran var. İran, nükleer silah elde etmek için her türlü çabayı gösteren cani bir diktatörlüktür” dedi.

‘İRAN NÜKLEER PROGRAMINI İLETLETİRSE ASKERİ GÜÇLE KARŞILIK VERMELİYİZ’

Ülkesinin, İran’ın nükleer faaliyetlerine karşı memleketler arası topluma sunduğu “askeri tehdit” seçeneğini yineleyen Lapid, şunları söyledi:

“İran rejimi nükleer silah elde ederse onu kullanır. İran’ın nükleer silah sahibi olmasını engellemenin tek yolu masaya emniyetli bir askeri tehdit koymaktır. Lakin ondan sonra onlarla daha uzun ve daha güçlü bir muahede yapılabilir. İran’a, şayet nükleer programını ilerletirse, dünyanın kelamla değil askeri güçle karşılık vereceğini açıkça belirtmek gerekir. Geçmişte ne vakit bu türlü bir tehdit masaya konulsa İran durmuş ve geri çekilmiştir.”

‘İSRAİLLİLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İKİ DEVLETLİ TAHLİLİ DESTEKLİYOR’

İsrail Başbakanı, “İsrail’in ekonomik ve askeri gücü kendimizi korumamıza müsaade veriyor ancak birebir vakitte bize öteki bir şey daha sağlıyor: Tüm Arap dünyası ile barış için çabalamak. Ve en yakın komşularımız olan Filistinlilerle” sözlerini kullandı.

Lapid, Filistin’le iki devletli tahlili desteklediğini lakin “tek şartı” olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Filistinlilerle iki halk için iki devlet temelinde bir muahede İsrail’in güvenliği, İsrail iktisadı ve çocuklarımızın geleceği için gerçek olandır. Tüm pürüzlere karşın bugün hâlâ İsraillilerin büyük bir çoğunluğu bu iki devletli tahlil vizyonunu desteklemektedir. Ben onlardan biriyim. Tek kuralımız var: Gelecekteki bir Filistin devletinin barışçıl bir devlet olması. İsrail’in refahını ve varlığını tehdit edecek öbür bir terör üssü haline gelmemesi. Tüm İsrail vatandaşlarının güvenliğini her vakit muhafaza yeteneğine sahip olmamız.”

TOPRAKLARI İŞGAL ALTINDA OLAN FİLİSTİNLİLERE ‘SİLAH BIRAKIN’ ÇAĞRISI

“İsrail’in 17 yıl evvel Gazze’den çekilmesinden bu yana İsrail topraklarına 20 binden fazla roket ve füze ateşlendiğini” tabir eden Lapid, “Bu binada bize tekraren Gazze’ye yönelik kısıtlamaları neden kaldırmadığımız soruldu. Yarın sabah bunu yapmaya hazırız. Tek koşulumuz var: Çocuklarımıza roket ve füze atmayı bırakın. Silahlarınızı bırakın, hiçbir kısıtlama olmayacak” diye konuştu.

Lapid, ayrıyeten, Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın denetimindeki Gazze Şeridi’nde esir tutulan iki İsrail askerinin özgür bırakılmasını ve öbür iki İsrailli askerin cenazelerinin kendilerine teslim edilmesini istedi.

‘HAMAS VE İSLAMİ CİHAD’IN DEVLETİ ELE GEÇİRMEYECEĞİNİ KANITLAYIN’

Filistinlilerin “silahlarını bırakmalarını” isteyen Lapid, o vakit barış olacağını ileri sürerek, “Hem Gazze’de hem Batı Şeria’da geleceğinizi birlikte inşa edebiliriz. Silahlarınızı bırakın ve kurmak istediğiniz Filistin devletini Hamas ve İslami Cihad’ın ele geçirmeyeceğini kanıtlayın. Silahlarınızı bırakın, o vakit barış olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, İsrail’in kimi Arap ülkeleriyle imzaladığı “barış mutabakatları aracılığıyla barış istediklerini kanıtladığını” savunan Lapid, “Suudi Arabistan’dan Endonezya’ya kadar her Müslüman ülkeyi bunu kabul etmeye ve gelip bizimle konuşmaya çağırıyoruz. Barış için elimiz uzanıyor.” tabirlerini kullandı.

Lapid, kelamlarını şöyle tamamladı:

“İsrail devleti, dünyada bir kitapla kurulan tek ülkedir. Kitapların kitabı: Tevrat. O kitap ve liberal demokrasinin prensipleri, barış içinde elimizi uzatmamızı gerektiriyor. Tarihimiz, açık görüşlü ve çok dikkatli olmamızı gerektiriyor.”​​​​​​​

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.