Cezayir, İspanya ile 20 yıllık Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nı askıya aldı

Posted by

Cezayir, 8 Ekim 2002’de İspanya ile yaptığı yasadışı göç ve insan ticareti ile uğraş hususlarını da kapsayan 20 yıllık “Dostluk, Yeterli Komşuluk ve İş birliği Antlaşması”nın askıya alındığı bildirildi.

Cezayir, hiçbir münasebet göstermeden 8 Ekim 2002’de İspanya ile yaptığı yasadışı göç ve insan ticareti ile çaba hususlarını da kapsayan 20 yıllık “Dostluk, Âlâ Komşuluk ve İş birliği Antlaşması”nın askıya alındığı bildirildi. İspanyol diplomatik kaynakları, İspanyol hükümetinin karardan pişmanlık duyduğunu ve muahedenin içerik ve prensibine olan bağlılığını yine teyit ettiğini söyleyerek Cezayir’in kararını doğruladı.

Askıya alma kararının, Batı Sahra ile ilgili İspanya ve Fas ortasında yaşanan gelişmelere dayandığı düşünülüyor. Cezayir Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz mart ayında Madrid Büyükelçisini İspanya idaresinin Batı Sahra ile ilgili açıklamalarını istişare etmek üzere geri çekmişti.

İSPANYA BAŞBAKANI’NDAN FAS’A DESTEK

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Fas’ın Batı Sahra’nın özerkliği teklifine ülkesinin dayanak verdiğini “Batı Sahra ihtilafına temel ve tek çözüm” olarak gördüklerini belirtmiş ve Fas’ın toprak bütünlüğüne tam hürmet gösterdiklerinin altını çizmişti.

Cezayir, İspanyol yetkililerin Batı Sahra’ya karşı yasal ve ahlaki olmayan ve siyasi yükümlülüklerle bağdaşmayan tavırlarını haklı çıkarmaya çalıştıklarını düşünüyor. Batı Sahra’nın özerkliğinin desteklenmesinin İspanyol hükümetin yanlış münasebetler kullanarak sömürgeci defacto siyasetini sürdürmeye çalışması olarak görülüyor.

İspanya için değerli bir gaz tedarikçisi olan Cezayir’in gaz tedarik mukavelesini bozup bozmayacağı ise bilinmezken, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun daha evvel yaptığı açıklamalarda gaz tedarik mukavelesini bozmayacağını söylemişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.