Dünyanın en uzun Covid-19 olayı: Virüs bedeninde birkaç kere mutasyona uğradı

Posted by

ABD’nin Connecticut eyaletinde yaşayan bir kişinin 471 gün boyunca korona virüsü (Covid-19) testinin müspet çıktığı açıklandı. Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dünyanın en uzun mühlet Covid-19 olayı olan kişinin 60’lı yaşlarında lenfoma hastası olduğu ve virüsün bedeninde birçok kere mutasyona uğradığını belirtti.

NTV’nin haberine nazaran, ABD’nin Connecticut eyaletindeki bilim insanları, 471 gün boyunca korona virüsü testi müspet çıkan bir kişiyi tespit ettiklerini duyurdu. İsmi açıklanmayan kişinin, 60’lı yaşlarında bir lenfoma hastası olduğu aktarıldı.

Yale Üniversitesi’nde tarafından açıklanan durum ile ilgili konuşan bilim insanları, virüsün hastanın bedeninde birçok sefer mutasyona uğradığını söyledi.

KANINDA VİRÜSÜN ÜÇ FARKLI ALT MUTASYONU BULUNDU

Araştırmacılar, yapılan incelemelerin akabinde hastanın kanında virüsün üç farklı alt mutasyonunun bulunduğu tespit ettiklerini aktardı.

Söz konusu hadisenin bilim insanları tarafından keşfedilen en uzun korona virüsü olayı olduğu vurgulanırken, ‘kronik Covid’ kişinin bedeninde virüsün iki kat daha süratli mutasyona uğradığının altı çizildi.

Araştırmacılar hadise ile ilgili, “Bu kronik enfeksiyon, Omicron, Delta ve Alfa dahil olmak üzere genetik olarak çeşitli Covid-19 varyantlarının ortaya çıkmasına potansiyel olarak katkıda bulunan bir sistem olan, hızlandırılmış korona virüsü evrimi ve ayrışmasıyla sonuçlandı” sözlerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl, Birleşik Krallık’ta yapılan öteki bir araştırmada da, lenfoma hastası olan bir kişinin bedeninde virüsün daha süratli mutasyona uğradığını tespit etmiş, hasta daha sonra hayatını kaybetmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.