HAK-İŞ’ten çalışanların vergi dilimine sonlandırma talebi

Posted by

HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan, HAK-İŞ tarafından Konfederasyon Genel Merkezi’nde düzenlenen 3. Emek Fotoğrafları Yarışı’nın ödül merasiminde, yarışın Kültür ve Turizm Bakanlığının dayanağıyla düzenlendiğini vurguladı.

HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesinin milletlerarası kısa sinema yarışı üzere fotoğraf yarışına da milletlerarası bir nitelik kazandırmak istediklerini söz eden Arslan, HAK-İŞ’in kültür sanat çalışmalarını belgeseller ve sinema sinemaları üzere öbür projelerle daha ileriye taşımayı planladığını söyledi.

“Vergi dilimleri yükseltilerek vergi gelirleri artırılamaz”

OECD ülkeleri ortasında Türkiye’nin çalışanlardan en çok sigorta primi alan ve vergi kesintisi yapan ülkelerden olduğunu belirten Arslan, şöyle konuştu:

“Yani biz ücretlilerin gelirlerinin yüzde 40’ı gelir vergisi, sigorta primi, işsizlik ödeneği ve gibisi kesintilere gidiyor. Bunun için talebimiz, vergi konusunun esaslı bir ıslahat bakış açısıyla tartışılması ve bu bahiste değerli adımların atmasıdır. Dünyadaki bütün iktisatçılar, vergi dilimlerini yükselterek vergi gelirlerinin artırılamayacağını söylüyor. Bu kayıt dışına fayda. Ülkemizde de yüzde 30’un üzerinde kayıt dışı istihdam var. Kayıt dışı istihdam, kayıt dışı vergi demektir, kayıt dışı sigorta demektir. Vergi dilimi yükseldikçe kayıt dışına kaçanların sayısı artıyor. O vakit devlet vergi dilimlerini düşürerek, herkesten vergi alıp vergi gelirlerini artırmalı. Ekonomik krizin tepeye çıktığı, enflasyonun yüzde 80’leri aştığı bir periyotta vergi dilimlerini bir hudut getirilmeli. Ekonomik kriz sona erene kadar, enflasyon makul bir noktaya inene kadar bütün çalışanların vergi dilimlerini yüzde 10 ile sonlandıralım. Kriz bitene kadar bu çalışmaları yapalım. Türkiye üzere ücretliler üzerindeki vergi yükünün en üst sıralarda olduğu ülkelerde vergi kayıplarının, kayıt dışının daha fazla olduğunu ortaya koyalım. Bunun yanına bu husustaki gelişmiş ülkelerdeki modelleri de koyalım. Bu sorunu birlikte çözelim.”

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a vergi konusunda bir brifing verdiklerini ve bu husustaki taleplerini ilettiklerini vurgulayan Arslan, “Vergi konusunda hazırladığımız raporu Sayın Bakan dikkatlice inceledi ve maalesef Gelir Yönetimi Başkanlığına havale etti. Bu bizim için büyük şansızlık oldu. Orada yeniden tartışmalar oldu ve akim kaldı. Yeni Hazine ve Maliye Bakanımız randevu verdiğinde tekrar bu raporumuzu genişleterek ve harika bir periyottan geçtiğimizi anlatarak, Sayın Bakandan adım atmasını bekleyeceğiz. Esasen zar güç geçinen dar gelirlilerimizin sırtına vergi yükü de eklenince arkadaşlarımızın mecali kalmıyor.” dedi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.