HDP’li Gündüz: Muhalefet, Kürtleri ‘çantada keklik’ olarak görüyor

Posted by

HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Lider Yardımcısı Hasret Gündüz, yeni devir stratejileri, mitinglerde verdikleri bildiriler ve ‘üçüncü yol’ kapsamında yürüttükleri çalışmaları kıymetlendirdi. Halkın Türkiye’de yaşanan problemlerin tahlili için umudu HDP’de gördüğünü lisana getiren Gündüz, “Üçüncü Yol ile toplumun bütün bölümlerini ortak çaba yerinde buluşturacağız” dedi.

HDP’nin daima halkla iç içe siyaset yürüttüğünü lisana getiren Gündüz, “Kongre öncesi konferanslarımızı gerçekleştirdik. İlçelerden, vilayetlere, hem bayan hem genel konferansımızı yaptık. Yürüttüğümüz bütün tartışmalarda iktidarın hücumlarını, hem HDP’ye hem muhalif olan tüm bölümlere dönük akın siyasetlerine karşı sokakta olmak, çabayı büyütme kararlılığını ortaya çıktı. Temmuz ayında on binlerin iştirakiyle kongremizi gerçekleştirdik. Kongre, partimizin sahiplenmesi kongresiydi. Kongre sonrası Amed ve İstanbul’da iki miting gerçekleştirdik. Bu bizim açımızdan alanda olma açısından bir başlangıç. Amed ve İstanbul mitingleri yaz sıcağına karşın on binlerin iştirakiyle güçlü geçti” dedi.

‘TEKNİK OLARAK KAPANIRSA, ALTERNATİFİMİZ VAR’

Mezopotamya Ajansı’ndan Müjdat Can ve Aksiyon Akdağ’a konuşan Gündüz, şu tabirleri kullandı:

“Biz HDP’yi kapattırmayacağız. Hukuken parti kapatma üzere bir durum kelam konusu değil. Ortaya konulan münasebetlere baktığımızda, parti kapatma üzere bir durum yok. Ancak Türkiye şartlarında yaşıyoruz, bu alışılmış ki siyaseten mümkün. Fakat bizim de siyaseten en başından beri şu kararlılığımız var: Biz HDP’yi kapattırmayacağız. HDP’yi halkla birlikte sokaklarda savunacağız. Bir noktada aslında bütün yaptığımız hareket ve etkinlikler HDP’yi savunmaktır. Bu manada, halkın sahiplenmesini gördük. Teknik olarak kapanırsa, alternatifimiz var. Bütün hazırlıklarımız tamam. Her an bir seçim olabilir. Olağan şartlarda seçim haziran ayında yapılacak ancak erken seçim de baskın seçim de olabilir. Bu noktada alternatifsiz değiliz. Yarın mümkün bir seçimde aslında teknik olarak hazırlığımız var. Bunun dışında da HDP’nin oyları ya da HDP’yi irade olarak gören seçmen, her şartta HDP’yi savunacaktır, sahiplenecektir. Bunu iktidar, kendince partiyi kapatarak, tasfiye etmeye çalışarak, zayıflamış bir HDP ile seçime gitme ve seçmenin ne kadarını kendi yanımda tutabilirim stratejisi uyguluyor. Çok yüzeysel, düz yaklaşarak HDP seçmeni ortada kalacak, biz nasıl HDP seçmenini kendi yanımızda tutabiliriz stratejisiyle yaklaşıyor.”

KÜRTLERE ‘ÇANTADA KEKLİK’ YAKLAŞIMI

İktidar ve muhalefetin her seçim öncesi misal planlara başvurduğunu söyleyen Gündüz, “Her seçim sürecinde hem iktidarın hem muhalefetin Kürt seçmenine dönük ya da Kürt sıkıntısına dönük ilgiliymiş üzere yaklaşımı var. Sonuç itibariyle Türkiye inanılmaz de olsa bir seçim sürecine girmiş durumda. Siyasette Kürtler üzerine oynama durumu kelam konusu. Bu haliyle iktidar aslında bir taraf ancak muhalefet de çantada keklik olarak görüyor Kürt oylarını. Olağan ki Türkiye siyasetinde belirleyici bir noktada olan Kürt seçmeni, o manada da bırakın oy vermeyi Kürtler bu yaklaşıma selam dahi vermez. Bunu çok net halde ortaya koymak gerekir” diye konuştu.

Diyarbakır ve İstanbul’da gerçekleştirdikleri mitinglere halkın iştirakine dikkat çeken Gündüz, “Halkın yansısı çok çok olumluydu. Halkın bir kez HDP’yi bu karanlığı aydınlatacak umut olarak, gerçek manada siyaset yapan parti olarak HDP’yi gördüğünü çok net bir formda gördük. Türkiye’nin asıllı meseleleri var. Birincisi Kürt sorunun demokratik tahlili, bir oburu tecrit, Sayın Abdullah Öcalan üzerinde uzun müddettir devam eden tecrit. Yeniden Türkiye’de iktidarın savaş siyasetleri. İşte dört bir yana hudutlarını muhafaza mantığıyla savaş açmış durumda. Kürtlerin var olan bütün kazanımlarına dönük hücum hali. Tekrar bu savaş siyasetlerinin yarattığı ekonomik kriz, yoksulluk sahiden beşerler artık meskenlerine ekmek götüremeyecek noktadalar. Derinleşen ekonomik krizin haddi hesabı yok ve bu halkı çok önemli formda etkiliyor. Bütün bunlardan rahatsız beşerler. Tekrar gençliğin gelecek korkusu var. Bir ümitsizlik hali var. Toplumun bir çaresizlik hali var. Fakat bütün bunlarla birlikte bu meseleleri gündemine alıp çözecek olan parti olarak, halkın bizi görmesi, bütün eksikliklerini gidererek, bu çabayı büyütme noktasında halkın HDP’ye teklifleri ve tenkitleri oldu” sözlerini kullandı.

‘İKTİDAR KÜRT MESELESİNDE TAHLİL İSTEMİYOR’

İktidarın Kürt sıkıntısında çözümsüzlük siyasetleri ve Öcalan’a yönelik ağırlaştırılan tecride değinen Gündüz, şöyle devam etti:

“Tecrit, Kürt meselesinin gerçek manada tahlilini istemeyen iktidarın yaklaşımıdır. Zira Kürt sıkıntısında Sayın Abdullah Öcalan temel muhataptır lakin son 7 yıldır bilhassa İmralı Ada Hapishanesi’nde ağır bir tecrit altındadır. Sayın Öcalan bu tecrit siyasetlerini duruşuyla boşa çıkarmıştır. İktidar bu tecridi, İmralı’dan başlatarak bilhassa öbür bütün cezaevlerine, toplumun tamamına yayan bir siyaset sürdürüyor. İşte bugün bütün cezaevlerine baktığımız vakit uygulanan baskı, haksızlık, hukuksuzluk tıpkı formda. Tekrar topluma baktığımız vakit toplum bir bütünen cendereye alınmış, nefes alamaz durumda. Bu manada da oradan başlatarak birebir zihniyetin bütün topluma yaydığı bir tecrit siyaseti var. Bir insanın en temel hakkıdır aile görüşü, avukat görüşü, lakin burada yapılmak istenen bilhassa bir tecrit uygulayarak, izole ederek sesini kısmak, muhataplığını bir formda kendilerince bertaraf etmek, muhtemel görüşlerin, düşüncülerin dışarıya yayılmasını engellemektir. Sayın Abdullah Öcalan’ın Kürt halkı üzerindeki tesirinden, Türkiye’deki yaşanan meselelere dair görüş tekliflerinden korkan bir iktidarın yaklaşımıdır. İktidar, bu üzere sıkıntıları derinleştirerek, kendince iktidarını uzatma, muhafaza eforu içindedir.”

‘ROJAVA’YA MÜMKÜN İŞGAL, İKTİDARI ÇOK DAHA SÜRATLİ BİR ÇÖKÜŞE GÖTÜRECEKTİR’

Gündüz, şunları söyledi: “Bizim Üçüncü Dünya Savaşı olarak isimlendirdiğimiz süreçte, bütün dünyada istikrarlar değişti. Tekrar bir dizayn kelam konusu ancak Türkiye’ye, iktidara baktığımız vakit tıpkı zihniyet var. 40 yıl evvel Kürtlere nasıl yaklaşıldıysa, şu anda birebir halde yaklaşıyorlar. İktidar, dünya tekrar dizayn edilirken, ‘Kürtleri nasıl geriletebilirim, Kürt kazanımlarını nasıl yok edebilirim’ mantığıyla yaklaşıyor. Bunun için bütün şartlarını seferber etmiş durumda. Bütün ülke ziyaretlerine baktığımızda tek bir şeyle gidiyor. ‘Tavizleri veririm, kâfi ki benim Kürtlere saldırılarıma, Rojava’ya dönük yürüttüğüm savaşı destekleyin’ diyerek, bütün imkanlarını seferber etmiş durumda. Bu manada da bu zihniyetinden de vazgeçmiyor. Vazgeçmediği sürece de devam eden bir savaş durumu var. Türkiye’nin hudutlarını muhafaza ismi altında yapıldığını lisana getiriyorlar. Bu bir kılıftır onlar açısından. Zira öteki bir ülkeyi işgal kelam konusu. Öbür bir ülkede yaşayan insanların her türlü varlığını yok etme kelam konusu. Bu savaş siyasetini da devam ettiriyor. Bunun içinde elinden gelen her şeyi yapıyor iktidar. Kendi iktidarını korumak istiyor. Bunu Kürtlere, Kürtlerin yaşadığı ülkelere saldırarak, Kürtleri içerde ve dışarıda yok etmeye dönük savaş siyasetini devam ettirerek yapıyor. Bunu seçime dönük, bir zafer algısı yaratma hedefiyle yaparak, milliyetçi kitleyi kendi etrafında tutmaya çalışıyor. Bu, hiç kimsenin desteklemediği bir durum. Mümkün bir Rojava’yı işgal durumunun faturası, Türkiye’ye hem ekonomik hem siyaseten hem toplumsal olarak çok çok ağır olacaktır. Rojava’ya muhtemel bir işgal durumunun faturası, her manada çok ağır olacaktır. Bu iktidarı çok daha süratli bir çöküşe götürecektir. Hedef içeride bir milliyetçilik hortlatarak, seçimlere güçlü gitme olabilir lakin bunun faturası iktidara ve topluma çok ağır olacaktır.”

‘KRİZ, İKTİDARIN SAVAŞ SİYASETLERİNİN SONUCU’

İktidarın savaş siyasetleri sonucu ülkede ekonomik krizin derinleştiğine dikkat çeken Gündüz, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Savaş siyasetinin, bütün imkanları seferber etme, bütün ülkelerin kapısına gidip ödünler vererek savaş siyasetlerine dayanak istemenin faturası ağır olacak. Bu doğallığında önemli bir ekonomik krizi beraberinde getirdi. İktidarın bu siyasetleri devam ettikçe, bu kriz de derinleşiyor. Halk bu durumdan çok rahatsız. Krizin iktidarın savaş siyasetlerinin sonucu olduğunu artık herkes biliyor. Toplumun bütün kısmına mikrofon uzattığınız vakit Türkiye’nin bütün imkanlarını seferber ederek her şeyini savaşa yatırdığını, oradan bir kar elde edeceğini düşünerek, her şeyi savaşa yatırdığını çok rahat görebilirsiniz. Bu da önemli manada yoksulluk, işsizliği beraberinde getiriyor. Bunlar hepsi savaş siyasetlerinin sonucudur. Burada muhalefetin de rolü var. Muhalefet ekonomik krizi şöyle pahalandırıyor: İktidar ekonomiyi düzgün yönetemiyor. Muhalefet krizin sebebinin iktidarın savaş siyasetlerinin sonucu olduğunu net bir biçimde ortaya koyamıyor. Bu da muhalefetin Kürt meselesine, savaş siyasetlerine yaklaşımıdır. Bu savaş siyasetlerinin sonucu olduğu çok nettir. İktidar bunu bu türlü devam ettirecektir. Toplum bunu görüyor lakin muhalefetin bunu net bir halde görüp, ‘ekonomiyi yönetemiyorlar, ekonomiyi bilmiyor’ biçiminde değil, net bir formda iktidarın savaş siyasetlerinin sonucu olduğunu ortaya koyması gerekir.”

HDP’nin Türkiye’de yaşanan bütün meseleleri merkezine aldığını vurgulayan Gündüz, “İktidarın her geçen gün bayan kazanımlarına dönük atakları, bayan katliamları çok vahim bir hal almış durumda. Bu artık her gün artarak devam eden bayan katliamlarına, bayan cinayetlerine sebep oluyor. Yeniden gençliğe dönük önemli taarruzlar var. Yozlaştırılan gençlik var. Geleceğe dair umudu kalmayan bir gençlik var. Yakın vakitte bir imtihan (KPSS) gerçekleştirildi. 1 buçuk milyon insan bu imtihana girdi. Eğitim sistemi bir taraftan imtihan sonrası insanların atanabilme tasası bir tarafa dururken, en yasal olan bir seçme imtihanını dahi beceremeyen bir iktidar 1 buçuk milyon gencin bütün dünyasını, hayatını altüst ediyor. Gençliğin geleceğe dair bu ülkede hiçbir umudu yok. Tekrar göçmenlerin, mültecilerin yaşadığı problemler var. Tecrit ve hasta tutsaklar var. Birçok sorun var. Bunların hepsine dair tahlil tekliflerimiz var. Biz bunu birincisi kendi örgütlülüğümüzü büyüterek, kendi parti yapımızla tartışmalar yürüterek, tekrar bütün sol-sosyalist kısımlarla hem bayan boyutuyla hem genel olarak görüşüyoruz. İstanbul Kontratı öncesi ve sonrası bütün bayan örgütleriyle ortak tartışmalar yaparak, ortak bir taban yakaladık. İktidarın bayana dönük, bayan kazanımlarına dönük ortak yerde gayret etme kararlılığı ortaya çıktı” dedi.

ÜÇÜNCÜ YOL VURGUSU

Toplumun iktidara da muhalefete de mecbur olmadığını söyleyen Gündüz, “Üçüncü Yol ile toplumun bütün kısımlarını, demokrasi uğraşına inanan bütün kesitlerle ortak çaba tabanında buluşturacağız. Ortak tartışmalar yürüterek hem var olan meselelerin tespitini yapmak hem var olan sıkıntılara dönük tahlil teklifleri geliştirme noktasında bir siyasetimiz var bizim. Önümüzdeki devirde buna daha çok muhtaçlığımız var. Biz bu çalışmayı yürütüyoruz. 7 parti ile bir ortaya geldik. 7 parti 25 Ağustos’ta bir ortaya gelecek. Bu hususlara ait tartışmaları yürütüyorlar. Bir deklarasyon yayınlanacak. Nasıl birlikte bir yol yürüyebiliriz ve Türkiye’yi bu karanlıktan nasıl çıkarabiliriz. Bu, Demokrasi İttifakı’nın bir kesimi yalnızca. Yeniden Kürdi partilerle ittifak geliştirme de bunun başka bir kesimi. Bütün bölümlerle, en geniş kesitlerle bir ortaya gelme, Türkiye’nin sıkıntılarına tahlil geliştirme üzere bir sorumluluğumuz var. Zira sahiden halklar, demokrasiye inananlar iktidarın bu faşizminden rahatsız olan toplumun bütün kesitleri tarafını HDP’ye çevirmiş durumda. Beklentisi çok fazla. Bu da bize önemli manada bir sorumluluk yüklüyor. Biz bu periyot bu sorumluluğun devamını yerine getirme noktasında da kararlıyız. Bu taraflı çalışmalarımız var. Seçim sürecine de girdiğimizden, bu devir daha ağır daha toplumun bütün kısımlarına hitap edecek formda, bütün eksikliklerimizi giderecek halde planlamalarımızı çıkarıp yolumuza devam edeceğiz” formunda konuştu. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.