İngiltere’den Anadolu çam balına ödül

Posted by

Güvenilir Eser Platformu’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Anadolu çam balı Londra Bal Ödülleri’nde altın madalya kazandı.

Dünya genelinden bal üreticilerinin katıldığı yarışta, eserler heyet tarafından kalite, koku, doku ve lezzet kriterlerine nazaran değerlendirildi. Mükafatlar, yapılan değerlendirmeler sonucunda alınan puanlamalara nazaran verilerek, yüksek derecelendirme alan eserler, Altın Bal Ödülü’nün sahibi oldu.

Anadolu çam balı da bu kategoride yer alarak, altın madalya kazandı. Birçok ülkeden bal üreticileri, STK’lar ve kooperatiflerin katıldığı müsabakada onlarca farklı eser yarıştı.

“Amacımız Anadolu arı eserlerinin kalitesini tüm dünyaya duyurmak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlam Eser Platformu Müracaat Heyeti Lideri Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, Anadolu çam balının altın madalyaya layık görülmesinin kendileri için büyük bir onur kaynağı olduğunu belirterek, “Anadolu coğrafyası, bulunduğu pozisyon prestijiyle endemik bitki örtüsü çeşitliliği açısından zengindir. 8,2 milyon arı kovanı ile arı eserleri üretiminde dünyada ikincidir. 72 bin arıcı ve 300 bin kişi bu bölümden geçimini sağlamaktadır. Anadolu arı eserlerinin farkını dünyaya anlatmaktan, balımızın kalitesini ve farkını tüm dünyaya duyurmaktan ötürü çok memnun ve onurluyuz. Türkiye’nin bedellerini yurt dışına daha çok tanıtabilmek ismine üstümüze düşen misyonu layıkıyla yerine getirmek için çalışıyoruz. Bu biçim küresel yarışlar hem ülkemizin marka bilinirliğine katkıda bulunuyor hem de üreticilerin kendilerini tanıtabilmelerine fırsat veriyor.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.