İsrail işgal güçleri 150 şahısla düğünü basıp gelini alıkoydular!

Posted by

İsrail polisi 150 kişilik bir takımla, Filistinlilerin yaşadığı bir kasabadaki düğünü bastı. Gelini sorgulamak üzere merkeze götüren polisler, düğündeki kalabalığı dağıtmak için ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

İsrail polisi Pazar günü geç saatlerde Filistinli bir gelini düğününden alarak sorgulamak üzere polis merkezine götürdü. Gelinin avukatı Şadi Dabbah Filistin mahallî medyasına yaptığı açıklamada, düğüne baskın yapıldığını ve müvekkilinin gelinliğiyle alındığını söyledi.

Middle East Eye’ın aktardığına nazaran damat, geçen hafta Acre Sulh Mahkemesi tarafından Arraba’ya girmemesi koşuluyla kefaletle özgür bırakılmıştı. Gelinin avukatı Şadi Dabbah’ın tabirine nazaran ise Arraba’daki düğünü basan polis damadın orada olmadığından haberdardı.

‘POLİS HANGİ SORUŞTURMADAN BAHSEDİYOR?’

Al-Jarmaq News’e konuşan avukat Dabbah, ‘Gelinin hangi soruşturmayı bozduğunu anlamıyorum, damat orada değildi ve tutuklanmadı, pekala polis hangi soruşturmalardan bahsediyor?‘ dedi. 

Olayla ilgili açıklama yapan polis ise, rutin bir denetim sırasında polis güçlerinin bölgeye gelmesiyle büyük bir kalabalığın toplandığını ve hengame çıktığını söyledi. Polisin belirttiğine nazaran gelin, polis merkezine tutuklanmak üzere götürülmedi.

DÜĞÜNÜ BASMAYA 150 POLİS GELDİ

Gözaltının akabinde polis güçleri protestocu kalabalığı dağıtmak için ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullandı. 

Sabbah, baskına yaklaşık 150 polisin katıldığını ve düğüne gelen konuklar ortasında paniğe neden olduklarını söyledi.

GÖREVİ BERBATA KULLANMAKTAN ŞİKAYETTE BULUNACAK

Avukat Dabbah, ‘keyfi tutuklama’ nedeniye polisi eleştirirken ‘geçerli bir sebep olmaksızın çok güç kullandıkları’ gerekçesiyle polisler hakkında vazifesi berbata kullanmaktan şikayette bulunacağını söyledi.

YASALAR FİLİSTİNLİLERE KARŞI AYRIMCILIK YAPIYOR

Aşağı Celile bölgesinde bulunan 25 bin nüfuslu Arraba’da ülkedeki yüzde 20’lik azınlığı temsil eden yaklaşık iki milyon Filistinli yaşıyor. Arap Azınlık Hakları Hukuk Merkezi Adalah’a nazaran, İsrail’deki Filistinli vatandaşlara ve işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilere karşı ayrımcılık yapan 65’ten fazla İsrail yasası var.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.