İzmirli bayan, oğlunun ‘keşke öğretmen olsaydın’ kelamıyla 54 yaşında 2. üniversiteyi bitirdi

Posted by

İzmirli iki çocuk annesi Afet Ergü, İstanbul Üniversitesi Medya ve İrtibat Kısmını okuduktan sonra öğretmenlik hayalinin peşinden giderek 4 yıl evvel girdiği üniversite imtihanında Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Kısmını kazandı. Dört yılda fakültedeki kısmını ve formasyon eğitimini muvaffakiyetle tamamlayan Ergü, öğretmenlik hakkını elde etti.

Mezuniyet merasiminde kısımdan arkadaşları ile kepini havaya atarak sevinç yaşayan Ergü, atanma kriterlerine haiz olduğunda okul ve dershanelerde çalışarak ya da özel ders vererek öğretmenlik mesleğini sürdürmeyi istiyor.

“Beni öğretmene benzetirlerdi”

AA’nın haberine nazaran; Ergü, yıllardır öğretmen olabilmenin hayalini kurduğunu ve 4 yıl evvel hayalini gerçekleştirmek emeliyle İzmir’den Trakya Üniversitesine geldiğini belirtti.

Edebiyat Fakültesi Türk Lisanı ve Edebiyatı Kısmını 4 yılda tamamladığını lisana getiren Ergü, etrafındakilerin kendisini daima öğretmene benzetmesinin ve oğlunun “keşke öğretmen olsaydın” kelamının, bu hayalini tetikleyen en kıymetli öge olduğunu anlattı.

“Oğlum ‘keşke öğretmen olsaydın’ deyince üzülmüştüm”

Ergü, geç de olsa hayalini gerçekleştirmiş olmanın memnunluğunu yaşadığını aktararak, şunları kaydetti:

“Aslında öğretmenlik çok büyük idealimdi, hayalimdi. 30 yıl evvel ilkokulda okuyan oğlumun sınıfına girince arkadaşları beni öğretmen sanmış. Oğlum ağlayarak yanıma geldi ve ‘keşke artık sen öğretmen olsaydın, ben arkadaşlarıma annem öğretmen değil demeyecektim’ demişti. O gün çok üzülmüştüm. Oğluma o gün kelam verdim. Yıllar sonra verdiğim kelamı tuttum. Türk Lisanı ve Edebiyatı Kısmını bitirdim ve formasyon aldım. Cihana hoş bir bildiri göndermişiz. Çok memnunum.”


“Gençler, hayallerinden vazgeçmesin”

Gençlere hayallerinden hiçbir vakit vazgeçmemesi tavsiyesinde bulunan Ergü, “Ben başta çocuklarıma örnek olmak üzere bu yola çıktım. Beni örnek alarak, beni model alarak en başta çocuklarım üniversitede okudu. Hiçbir vakit amaçlarınızdan vazgeçmeyin. Gençler azimle çalışmaya devam etsin.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.