Kahve demleme yöntemleri ile kalp hastalığı ve felç arasında...

Kahve demleme yöntemleri ile kalp hastalığı ve felç arasında…

Posted by

Paylaş

Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, kahve demleme yöntemleri ile kalp hastalığı ve felç gibi sağlık sorunları arasındaki bağlantıya baktı. 

Çalışmaya 20 ile 79 yaşları arasındaki 508.747 Norveçli erkek ve kadın dahil edildi. Araştırma 20 yıllık bir süre içinde gerçekleşti. Düzenli kahve tüketimlerini ve sağlıklarını nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için kullanılan demleme yönteminin türünü soran anketler yaptılar.

Paylaş

Çalışma süresinin sonunda yazarlar, filtrelenmemiş kahvenin filtrelenmiş kahveye kıyasla kalp hastalığı ve felç olasılığının artmasına neden olduğunu buldular.

Paylaş

Çalışmaya göre filtrelenmemiş kahvenin, filtrelenmiş çeşitlere göre kahweol ve kafetol dahil olmak üzere yaklaşık yüzde 30 daha fazla kolesterol yükselten bileşik içeriyor.

Bu kahve türü filtrelenmediği için bu bileşikler demlemede kalıyor ve düzenli tüketildiğinde felç ve sağlık hastalıklarına yol açabiliyor.

Paylaş

Neyse ki, çalışmanın yazarları biz kahve içenlere bu nefis demlemeyi güvenle yudumlamaları için basit bir öneri sunuyor.

Paylaş

Araştırmacılar, günde bir ila dört fincan filtre kahve tüketen katılımcılarda ciddi kalp sorunları riskinin azaldığını ortaya çıkardı. Bu tabii ki harika bir haber. Artık kahveniziyi nasıl demlediğiniz ve nasıl tükettiğinizin önemi büyük.

Kahve içmenin en sağlıklı yolu

Paylaş

Kahve içmenin en sağlıklı yolu

Kalp sağlığınızı önemsiyorsanız kahveyi mutlaka kağıt filtreden geçirin. Kahveyi direkt makineden yapıyorsanız, kahve fincanınızın üzerine bir kağııt filtre koyun ve kahveyi bu filtreden akıtın. Eğer French press yöntemi kullanıyorsanız da aynı şekilde kahveyi fincanlara filtrelerle dağıtın veya French press yöntemi ile demlediğiniz kahveyi önce bir kağıt filtre yardımı ile yavaş yavaş dökerek başka bir seramik veya cam kaba alın, ardından buradan servis edin. Demliğe kahveyi dökerken yavaş olun. Böylece telvelerin kağıt filtre yardımı ile iyice süzülmesini sağlayın.

Kahvenin en sağlıklı hali...

Paylaş

Kahvenin en sağlıklı hali…

Kahveye şeker atmayın.Yapay tatlandırıcı kullanmayın. Yapay tatlandırıcılar bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterilerin azalmasına yol açabiliyor, bu da çalışmaların kalp sağlığını olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor.Ancak kahvenizi sade içmeyi sevmiyorsanız içine öğütülmüş tatçın veya kakao tozu atabilirsiniz. Bu sayede içeceğinizi suçluluk duymadan, son yudumuna kadar tüketebilirsiniz.

Paylaş

Paylaş

kalp krizi kalp sağlığı inme

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.