Kaşıkçı davasının sürgün edilen hakimi: Mesleği bırakacağım

Posted by

Yargıçlar Savcılar Şurası (HSK), yaz kararnamesiyle 5426 hakim, 33 başsavcı ve 351 mahallî mahkeme üyesinin yerini değiştirdi. Yeri değiştirilen yargıçlar ortasında, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ait davada belgenin Suudi Arabistan’a gönderilmesine şerh düşen ve muhalefet eden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Lideri Nimet Demir de yer alıyor. Demir, Kahramanmaraş’a atandı.

‘BEKLEMİYORDUM, OTORİTER DURUŞUN MAĞDURU KONUMUNDAYIM’

Demir, Halk TV’den İsmail Saymaz’a yaptığı açıklamada, muhalefet kentinden ötürü bu atamaya maruz kaldığını düşündüğünü belirtti. “Bana haber verilmedi. Beklemiyordum” diyen Demir, “Demokrasi, insan hakları ve özgürlük anlayışının ve bedelinin gereği neyse onu yapmaya çalışıyordum. Bu otoriter yapılarda her vakit reaksiyon görecek duruştur. Ben de o duruşun şu anda mağduru pozisyonundayım diyeyim” sözlerini kullandı.

Mesleği bırakmaya karar verdiğini vurgulayan Demir, şu açıklamayı yaptı: “Ailemle görüşüyorum. Onlarla birlikte ortak karar vereceğiz. Ancak çabucak dilekçemi vermeyi düşünüyorum. Bu ortada vermiş olduğumuz kararlar var. Onların münasebetlerini yazmak, toparlamak için bir vakte gereksinimim var. Bu vakti geçirdikten sonra ayrılacağım.”

Saymaz’ın “Ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna da “Ayrılmayı düşünüyorum. Benim kıdemimde olan yargıçların yeri değil orası” karşılığını verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.