Kenan Nuhut: ‘Sporun en büyük sorunu siyasallaşmadır’

Posted by

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni lideri Mehmet Büyükekşi oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Ankara’da düzenlenen Fevkalâde Seçimli Genel Kurulu’nda tek aday olarak yarışan Büyükekşi, kullanılan 209 oyun 158’ini alarak lider seçildi. Seçimde kullanılan oyların 51‘i geçersiz sayıldı. Seçimli genel konseye 309 delegeden yalnızca 209 delegenin katılması dikkat çekti.

Büyükekşi, tarihin en düşük iştirakli TFF seçimi olarak nitelenen genel şurada 1 yıllık mühletle başkanlık vazifesini üstlenmiş oldu.

TFF, başkanlık seçiminin akabinde 2023 yılının haziran ayında olağan seçimli genel konseyde 4 yıllık yeni idaresi belirleyecek.

Büyükekşi’nin listesi tartışma yaratırken idare heyetinde şu isimler yer aldı: Yalçın Orhan, Nükhet Küçükel Ezberci, Murat Aksu, Yusuf Günay, İdil Karademirlidağ Suher, Erman Kalkandelen, İbrahim Burkay, Alkın Kalkavan, Ramazan Üçdan, Müslüm Özmen, Hamit Altıntop, Ali Düşmez, Talat Papatya, Volkan Can.

“SPORUN EN BÜYÜK SORUNU SİYASALLAŞMADIR”

CHP Genel Lider Başdanışmanı ve Spor Heyeti Başkanı Kenan Nuhut, TFF başkanlık seçimini Cumhuriyet.com.tr için yorumladı.

Nuhut, seçimdeki iştirak sayısına dikkat çekerken “Şu ana kadar TFF’nin en düşük profilli, en sönük geçen seçimi olmuştur. Oy kullanma hakkı bulunan 300 bireyden 50 kişinin iştirakte bulunmaması tek bir şeyi söz ediyor. Oy kullanmayan 50 kişi seçimi protesto etmiştir” dedi.

Spordaki siyasi müdahalenin ziyanlı istikametleri olduğunu lisana getiren Nuhut, “TFF seçimlerine siyaset müdahil olmuştur. Sporu kendi mecrasında bırakmak gerekiyor. Seçime katılmayanlar, siyasi kurumlara ‘Spordan elinizi çekin’ diyor” sözlerini kullandı.

Nuhut, Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç’un TFF’nin başkanlık seçimi hakkındaki kelamlarını hatırlatarak “Ali Koç’un demeci değerlidir. Futbol kulüplerimizin meseleleri ve tahlilleri ortadadır. Bu sıkıntılar ortasında naklen yayın gelirleri, borçlar ve sporun siyasallaşması bulunmaktadır” diye konuştu.

Sporun en değerli probleminin siyasallaşma olduğunu belirten Nuhut, “Siyasetin spordan elini eteğini çekmesi gerekiyor” dedi.

ALİ KOÇ NE DEMİŞTİ?

TFF’nin başkanlık seçimine katılmayan Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç, 2021 yılı olağan mali genel heyet toplantısında, Mehmet Büyükekşi hakkında şu tabirleri kullanmıştı:

“Türk futbolunun içinde bu örgütün ögeleri hala devam etmektedir. Şu an bir kişi resmi adaydır. Benim sevdiğim saydığım dost olarak bildiğim biridir. Fenerbahçe’nin hem bu husustaki hassasiyetini, hem federasyonunun Türk futbolu Trabzonlulaştırma rahatsızlığını duyduğumuzu biliyorsunuz. TFF Lideri olacak kişinin ailesinden birinci derece kan bağı bu yapıyla dün, bugün ve yarın hiçbir ilgisi olmamalı. Yeni bir aday bulunması acilen kuraldır. Hiçbir kuşkuya yer olmamalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum lütfen bu yanlıştan dönelim. Kelam konusu adayla şahsen bir ıstırabım yok dostumdur lakin elimdeki bilgiler çerçevesinde onda yumuşak karın oluşturabilecek durum kelam bahsidir. Bütün Fenerbahçelilerin bu mevzuyu yakından takip etmesini rica ediyorum.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.