Kırım Kongo hadiseleri artıyor: Hayatını kaybedenler de var

Posted by

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Selçuk Kaya, bu yıl bölgeden gelen olaylarda önemli bulguların görüldüğünü bunlar ortasında hayatını kaybedenlerin daha çok genç bireyler olduğunu söyledi.

Kene hadiselerinin Eylül-Ekim ortası azalması yaşanacağını belirten Kaya, “KKKA hastalığı bu sene de öbür yıllar üzere epeyce ağır hasta sayısı ile karşı karşıyayız” dedi.

“Bunlar içerisinde bir kısım olgular önemli seyretti ve ne yazık ki kaybettiklerimiz de oldu. Bilhassa geliş anında genel durumu bozuk olan kanamayla seyreden şuur sorunu olgularda gidişat biraz daha berbat oluyor” diyen Kaya, “Bunlar ortasında tüm gayretlere karşın kaybettiğimiz olgularda oldu. Büyük bir ihtimalle Eylül-Ekim ortası olay sayılarının azalmasını sonbahar bitişinde kışa gerçek yok denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

Yatan hastaların büyük bir kısmı şifa bularak taburcu olduğunu tabir eden Kaya, şunları söyledi:

“YAŞAMINI YİTİRENLER DE OLDU”

“Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde hayatını yitirenler de oldu. Yaş kümesi olarak da bunlar genç insanlardı. Çoklukla KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den gelen hastalar oldu. Bu olgular her sene bilhassa baharın sonu ve yazın başı açık alanlara ziyaretler, piknikler üzere uygulamalar yaygın olacağı için bu devirlerde çok daha sık olarak yeniden görmeye devam ediyor olacak.

“MUAYENELERİNİZİ YAPTIRIN” UYARISI

Bunlar için vatandaşlarımızın yapması gereken en kıymetli şey bilhassa açık alan ziyaretleri yahut kırsal teması ağır olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden sonra kendi muayenelerini dikkatle yapmaları. Kene saplandığı takdirde dikkatli ve ihtimamlı bir halde bedenden uzaklaştırmaları gerekiyor.

2 HAFTAYA YAKIN KULUÇKA DÖNEMİ

Hastalık bulguları tarafından de uyanık olup kendilerini bilhassa 2 haftaya yakın kuluçka periyodu var bu süreçte takip edip şayet hastalık belirti ve bulgusu olduğu takdirde de sıhhat kuruluşlarına müracaat etsinler.”

“VAKALARDA AZALMA YOK”

Bazen haftada 5 olay geldiğini belirten Kaya, “Vaka sayılarında azalma yok ancak çok fazla diyebilmek için sayısal bir kıymetlendirme yapmak çok hakikat olmaz. Bazen haftada 3-5 tane olayın geldiği de olabiliyor. Ekseriyetle Gümüşhane, Bayburt daha yüklü. KKKA Türkiye’de her bölgenin sorunu değil bilhassa bizim bölgemizde yüksek bölümlerde İç Anadolu Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un yüksek kesitleri Alucra üzere bölgeler ön planda risk altında” formunda konuştu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.