Konut tapusu çeşitleri nelerdir? Mavi ve pembe renkli tapu dokümanı ortasındaki farklar

Posted by

Tapu almadan evvel tapuları araştıran bireyler kaç çeşit tapu olduğunu ve bu tapuların ne manaya geldğini araştırıyor. Birbirinden farklı manalara gelen tapular vardır. Pekala bu tapu çeşitleri nelerdir? İşte ayrıntılar…

Tapu nedir?

Tapu dokümanları Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Bu evrak, arazi üzerine inşa edilen yapının yahut arazinin belirli bir kısmının sahipliğini kanıtlayan türel olarak geçerli yazılı ve resmi bir evraktır. Gayrimenkullere ilişkin başka tapu dokümanları vardır. Gayrimenkulle alakalı bütün bilgiler tapu da bildirilmektedir.

Tabu çeşitleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere gayrimenkullere ilişkin farklı tapu cinsleri bulunmaktadır. Hasebiyle mülk almak isteyen vatandaşlar istedikleri mülkün tapusu ne ise onunla alakalı bilgi edinmelidir.

Mavi ve pembe renkte olan tapular tasarım ve içerik açısından birebir özelliklere sahiptir. Lakin bu tapuların nitelikleri ve gayeleri birbirinden başkadır.

Mavi renkli tapu evrakı nedir?

Mavi renkte olan tapu dokümanları ortada bir arsa olduğunu lakin üzerinde bir yapının bulunmadığını söz eder. Ayrıyeten yapının inşaatına daha yeni başladığını da temsil eder. Mavi renkteki tapular daha resmi olduğunu gösterir ve kat mülkiyetine geçilmediğini söz eder.

Pembe renkli tapu dokümanı nedir?

Bu renkteki tapular ise mülke ilişkin inşaat ilerinin bitmesinden sonra projede onaylı olan bağımsız alanların yer aldığını, mülkün kullanım alanlarını ve birebir vakitte belirli payların olduğunu gösterir. Pembe renkli tapular, kat mülkiyeti alınmış mülklere verilen isimdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.