Macron’dan halkına ‘hazırlıklı olun’ daveti: Gazımız kesilebilir

Posted by

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, TFI ve France 2 kanalının ortak düzenlediği programda yaptığı konuşmada, “Ukrayna’daki savaşı durdurmak istiyoruz. Bunun bir dünya savaşına dönüşmesini istemiyoruz” dedi:

“Bizden ne yapmamızı istiyorsunuz? Biz bu savaşa dahil olmadan savaşı sonlandırmak istiyoruz. Rusya’nın yenilmesi ve Ukrayna’nın kendi topraklarını savunabilmesi için her şeyi yapmak istiyoruz.”

Ukrayna’daki savaşın uzun süreceğini kaydeden Macron, “Yazın sonu ve sonbaharın başları bilhassa sıkıntı bir devir olacak” diye konuştu.

“ORDULARIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Ordu harcamalarına ait bir soruya Fransız başkan; “Avrupa, savunmasını güçlendirecek. Fransız askeri bütçesinin de kesilmeyeceğini söyleyebilirim” formunda karşılık verdi.

“RUS GAZI OLMADAN YÖNETİM ETMELİYİZ”

Halka gaz ikazında da bulunan Macron, “Rusya, şimdiden gaz dağıtımını kesmeye başladı ve enerjiyi savaşta silah olarak kullanacağının bildirisini verdi. Büsbütün Rus gazı olmadan yönetim etmemiz gereken bir senaryoya hazırlanmalıyız. Gaz tüketimini azaltmada genel seferberliğe gereksinimimiz var” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.