Mersin Belediyesi: Kauçuk ağacını yaşatmak için gayretlerimiz sürüyor

Posted by

Mersin’de Özgecan Aslan Barış Meydanı’ndaki yarım asırlık kauçuk ağacının kök kısmının matkapla 9 delik açılıp, asit gibisi bir sıvı enjekte edilmesiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi soruşturma başlattığını duyurdu.

DHA’nın haberine nazaran Belediye’den yapılan açıklamada, “Sorumluluk alanımızda bulunan Adnan Menderes Bulvarı Kültür Park’taki kauçuk ağacında meydana gelen kuruma ve akabinde yaşanan gelişmelerle ilgili vatandaşlarımızı bilgilendirme muhtaçlığı doğmuştur. Kelam konusu kauçuk ağacındaki kuruma belirtilerinin görüldüğü birinci günden itibaren, ağacın tekrar sıhhatine kavuşması için belediyemizce her türlü tedbir alınmış, bilimsel metotlarla tedavi sürecine başlanmıştır. Ağacın tekrar sürgün verme yeteneği dikkate alınarak kuruyan kolları budanmış ve budanan kısım yüzeyleri de aşı macunu ile kapatılmıştır. Ağacın hayat belirtisi göstermesi şu basamakta sevindirici olup, yine eski sıhhatine kavuşması için uğraşlı gayretimiz sürmektedir. Bahisle ilgili belediyemiz bünyesinde derhal idari soruşturma açılmış olup, soruşturma hala titizlikle sürdürülmektedir. Ayrıyeten, savlar üzerine isimli süreç devam etmektedir” denildi.

‘SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Açıklamanın devamında, olay mazeret edilerek büsbütün siyasi saiklerle yapıldığı açık olan akınlarla belediyenin yıpratılmaya çalışılmasının asla kabul edilemez olduğu belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:

“Bu tıp fırsatçı yaklaşımların ve siyasi hücumların kimseye fayda sağlamayacağı bilinmelidir. Gün içerisinde davet edildiğinde bilgi vermek durumunda olan Ziraî Hizmetler Daire Liderimizin, gece yarısı hukuka ters olarak saat 02.00’de polis takımlarınca konutundan gözaltına alınması, isimli soruşturmanın sağlıklı yürütüldüğü konusunda telaş uyandırmaktadır. Misyona geldiğimiz günden bu yana, binlerce fidanı toprakla buluşturan, park ve yeşil alanlarımıza itinayla bakan bir belediye olarak sürecin titizlikle takipçisi olduğumuzun ve dün olduğu üzere bugün ve yarın da tüm canlıların belediyesi olarak canla başla çalışacağımızın bilinmesini isteriz.”

ŞÜPHELİLER İSİMLİ DENETİMLE ÖZGÜR BIRAKILDI

Valiliğin, kıyının yaklaşık 50 yıllık “simge ağacı”nda görülen kurumanın incelenmesi talimatı üzerine çalışma başlatan Orman Bölge Müdürlüğü grupları, ağacın gövdesine matkapla açılan 9 deliğe yabancı unsur enjekte edildiğini belirlemişti.

Olayla ilgili gözaltına alınan Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Lideri Salim Serdar G, CHP Toroslar İlçe Gençlik Kolları Lideri Oğuzhan Ç. ve araç şoförü Yusuf S, isimli denetim kaidesiyle özgür bırakılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.