Meteoroloji uyarmıştı: Bartın ve Kars’ı sel vurdu

Posted by

Kentte 2 gündür devam eden ve tesirini giderek artıran sağanak, cadde ve sokaklarda su birikintilerine neden oldu.

Orduyeri Mahallesi’nde mahsur kalan araçlar, itfaiye gruplarınca halat yardımıyla çekilerek kurtarıldı.

Sağanak nedeniyle güç anlar yaşayan şoförler, kent merkezindeki kimi yollarda ilerlemekte zahmet çekiyor.

Belediye ve Karayolları grupları tarafından tıkanan mazgalların temizlenmesinin akabinde biriken sular tahliye ediliyor.

Bartın-Karabük kara yolu Potbaşı ve Muratbey köyü mevkisinde de su birikintileri nedeniyle ulaşım tek şeritten sağlanıyor.

KARS’TA BİR KÖYÜ SU BASTI

Kars’ta son günlerde tesirli olan sağanak yağış, sel baskınlarına neden oldu.

Kars’ın Digor ilçesine bağlı Kocaköy’de tesirli sağanak yağmur, sele dönüştü. Selin geldiği köyde kimi konutlar sudan ziyan gördü.

Digor Kaymakamı Orhan Gazi Karakaş, yağmur suları sonucu oluşan sel ve taşkında köyleri ve haneleri ziyan gören Kocaköy köyü ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Kaymakam Karakaş, selden ziyan gören vatandaşlara bir mühlet sohbet etti. Selden ziyan gören konutlarda hasar tespiti çalışmaları ise başladı.

METEOROLOJİ’DEN KUVVETLİ SEL UYARISI

Öte yandan Meteoroloji Iğdır 16. Bölge Müdürlüğü’nden kuvvetli sağanak yağmur uyarısı yapıldı. Meteoroloji’den yapılan değerlendirmelere nazaran, bölge genelinde havanın çok bulutlu sağanak ve kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlı olacağı kestirim ediliyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin 1 ila 2 derece altında seyrettiği belirtilirken, rüzgarın Kars ve Ağrı’da kuzeyli, Iğdır’da güneyli istikametlerden hafif vakit zaman orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Meteoroloji’den yapılan ihtarda; “Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen serin ve yağışlı havanın tesiri ile hava sıcaklarının hissedilir derecede azalması, Bölgemiz genelinde Kars, Ağrı, Iğdır mevsim normallerinin yer yer altında seyretmesi beklenmektedir. Yağışların; Kars ve etraflarında kuvvetli olacağı kestirim edildiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, lokal dolu yağışı, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır” tabirlerine yer verildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.