MHK, Muhteşem Lig’de yaşanan konumların değerlendirmesini yaptı

Posted by

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) tartışılan hakem kararlarıyla ilgili yeni tahlili olan program yayına başladı.

Merkez Hakem Şurası Lider Vekili Murat Ilgaz ve TFF Hakem Eğitimi Danışmanı Hugh Dallas, haftanın hakem kararlarını yayıncı kuruluşta masaya yatırdı.

Alanyaspor – İstanbulspor maçı

Hugh Dallas, Alanyaspor ve İstanbulspor maçının 85. dakikasında yaşanan durum ile ilgili, “Gördüğünüz üzere 7 numaralı savunma oyuncusu açık bir formda ayağını fazla kaldırıyor ve rakibine vuruyor. Hakem son derece yakın ve penaltı noktasını gösteriyor. Bu tehlikeli bir hareket olduğu için sarı kart da hakikat karar.” ifadelerini kullandı.

Alanyaspor – İstanbulspor maçında Kristal Abazaj’ın kırmızı kartı

Hugh Dallas Kristal Abazaj’ın gördüğü kırmızı kart hakkında, “Gerçekten oyuncunun hakeme bu halde yaklaşmasına son derece şaşırdım. Sarı kartınız varken, ikinci sarı kartı almamak için daha dikkatli davranırsınız. Hakemin burada öteki dermanı kalmadığını düşünüyorum.” dedi.

“Hakemi taciz var, hakikat bir uygulama”

Murat Ilgaz birebir konum hakkında, “Doğru bir uygulama, hakemi tacizden ötürü. Hakemlerimize çok sıkı bir biçimde tolerons göstermemelerini ve futbolu, hakemleri muhafaza ismine gerekirse ikinci sarı kartı göstermelerini istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

“El ile ilgili olan kararlar güç kararlardır”

Murat Ilgaz, Alanyaspor – İstanbulspor maçında 66. dakikadaki penaltı konumu hakkında, “En sıkıntı kararlar elle ilgili kararlardır. Hakemlerimize söylediğimiz elin ya da kolun doğal haline konsantre olun. Şayet omuzun üstünde el varsa, bu doğal olmayan bir pozisyondur. Burada dikkat çeken olay topun yerden sekmesi ve sonradan doğal olmayan pozisyona gelmesi. Ayrıyeten ekstra bir hareketle topu önüne alması. Şayet bedeninden da sekip gelseydi de penaltı verilmesi gerekiyordu. Burada vurgulamak istediğimiz, şayet oyuncu bilerek oynadıktan sonra top eline gelirse doğal olmayan eline gelirse burada bir ihlal yoktur fakat rastgele bir formda sekme dahil olsa eline gelirse bu durumda ihlal vardır. Bu durumda top yerden sekiyor ve ayağından da sekiyor ondan sonra da doğal olmayan koluna geliyor. Hakemin penaltıyı vermesi gerekirdi.” dedi.

“VAR’ın daima oyuna dahil olmasını istemiyoruz”

Hugh Dallas, tıpkı konum için, “Türkiye’de VAR’ın daima oyuna dahil olmasını istemiyoruz. Oyun çok duruyor bu nedenle. Olağanda VAR hakemi çağırdığında burada son derece açık bir yanılgı olduğunu söylemek istiyor. Burada Murat’ın da dediği üzere son derece doğruydu. Burada şaşırtan olan hakemin orjinal kararının yanlışsız olduğuna karar vermesiydi” ifadelerini kullandı.

“Son derece açık bir penaltı”

Hugh Dallas, Kayserispor – Giresunspor maçındaki penaltı hakkında yaptığı yorumunda, “Bu olaya baktığınızda televizyondan son derece açıktı. Neden hakem gitti anlayamadık ancak tahlil etmeye başladığınızda hakemin statik bir konumda olduğunu görüyoruz. Burada hakikaten ayak fazlaca havaya kalkmış, VAR süratli bir biçimde devreye girdi. Hakemden izlemesini istedi, hakem VAR’a gitti olayı gördü ve süratli bir biçimde oyuncuya sarı kart gösterip penaltı noktasını gösterdi.” görüşünde bulundu.

“Devam kararı doğru”

Murat Ilgaz, Trabzonspor ve Galatasaray maçının 3. dakikasında Seferovic’in vuruşu ve penaltı beklentisi hakkında, “Çok kısa uzaklıktan, beklenmeyen bir top. Üstelik rakibin bedenine da evvel temas ediyor, daha sonra eline geliyor. Devam kararı yanlışsız. Ancak, elle oynamalarda VAR hakemleri dondurulmuş gelen resme bakmazlar. Şayet ilgili resmi dondurarak bakarsak, kesinlikle ele temasını abartılı formda görürüz. O yüzden talimatımız elle oynamalarda yalnızca temas olup olmadığına bakın ondan sonrasını olağan halde oynatın.” yorumunda bulundu.

“Penaltı verilse ağır bir karar olurdu”

Hugh Dallas tıpkı konum için, “Galatasaray’ın 5 nuramalı oyuncusundan top geliyor ve Trabzonsporlu oyuncunun koluna çarpıyor penaltı verilse ağır bir karar olurdu. Hakem çok gerçek bir karar verdi.” dedi.

Yunus Akgün’ün Eren Elmalı’ya müdahalesi sarı kart mı?

Hugh Dallas: “Canlı olarak izleyince bir şey göremedik fakat muhteşem slow motion olarak baktığınızda formayı çektiğini de görüyoruz. Ali Palabıyık, tecrübeli bir hakem ve bu cins durumlarda asla sarı kart vereceğini düşünmüyorum. Trabzonsporlu oyuncu formasının çekildiğini hissetti ve durdu fakat bu Galatasaraylı oyuncunun sarı kart görmesini gerektirmez. Trabzonsporlu oyuncu devam edebilirdi. Hakemlere öğretmeye çalıştığımız şu, sarı kartların azaltılmasını istiyoruz ve ikinci sarı kartın çok açık olması gerekiyor, bence bu konum ikinci sarı kartı hak eden bir durum değil.” dedi.

Boey’in eline çarpan topta penaltı beklentisi

Hugh Dallas konum için, “Tabii ki bu cins durumlar top ele geldiği için oyuncuların itiraz etmesi olağan fakat hakem düzgün bir konumda. Elleri oyuncun bu tıp konumda olağan pozisyonda. Kasıtlı bir hareket yok. Mutlaka penaltı değil, hakem için tekrar hakikat bir karar.” tabirlerini kullandı.

“VAR yokmuş üzere maçı yönetin diyoruz”

Murat Ilgaz, Muhteşem Lig hakemleri hakkında “Hakemlere VAR yokmuş üzere maç yönetin diyoruz. Bu dönemden itibaren VAR’la bağlantılarını protokol düzeyine çektik. Hakem ne çalacaksa, ne yapacaksa, kendisinin bir an evvel yapması gerekiyor. Hiçbir formda yardım gelmeyeceğini bildiği için anında hakemin karar vermesine yardımcı oluyor.” dedi.

“Kırmızı kart doğru”

Konyaspor – Fenerbahçe maçında kırmızı kart gören Enner Valencia durumu hakkında yorum yapan Hugh Dallas, “Hakeme bakarsanız, bir şeyler olduğunu fark ediyor ve daima birebir noktaya bakıyor. Bir oyuncu, başkasını itmiş olabilir fakat başka oyuncunun verdiği tepki şiddetli. Rakibine tekme atıyor, kırmızı kart hakikat.” ifadelerini kullandı.

“Gözden kaçan bir olay olsaydı VAR tespit ederdi”

Murat Ilgaz kırmızı kart kararı için, “Burada hakem hisleriyle de bir şeyler olabileceğini evvelce gördü. Orada olabilecekleri hissetti ve kendisi bu kararı verdi. 17 kamera vardı, gözden kaçan bir olay olsaydı VAR tespit edecekti.” görüşünü belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.