Okçular Vakfı ve Klasik Türk Okçuluğu UNESCO’da

Posted by

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Daire Başkanlığı ile Okçular Vakfı, birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında, Klasik Türk Okçuluğu UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Varlığı listesine Türkiye’nin 11. bedeli dünyanın ise okçuluk alanındaki birinci pahası olarak kaydettirmeyi başardı.

2019 yılındaki kabul duyurusunun akabinde yapılan faaliyetler kapsamında; Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü’nün yayın siyaseti, gençlik projeleri, konferans ve sempozyum programları, miras yaygınlaştırma stratejileri, Okçular Vakfı Spor Klâsik Okçuluk Spor Kulübü’nün eğitmen eğitimleri ve sportmen eğitimleri ile müsabaka, aktiflik kabiliyetini akademik taraflı geliştirme çalışmaları sonucunda ilgili mirasın ana merkezi olma konusunda yapılan “Sivil Toplum Kuruluşu’nun Komiteye Akredite Edilme” başvurusu kabul edildi.

 
UNESCO Akreditasyonu ilan edildi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün katkı ve takviyeleri ile Okçular Vakfı Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü’nün yürütmüş olduğu görüşmeler sonucunda 5 – 7 Temmuz 2022’de Fransa’nın başşehri Paris’te gerçekleştirilen “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Mukavelesi Taraf Devletler 9. Genel Kurulu” toplantısında UNESCO Akreditasyonu ilan edildi.
 

“Ülkemizi Somut Olmayan Kültürel Miras Varlığı üzerine temsil edecek Kuruluş olmanın heyecanını yaşıyoruz”

Hususla ilgili Okçular Vakfından yapılan açıklamada “Akreditasyon kabulü ile ülkemizi Somut Olmayan Kültürel Miras Varlığı üzerine temsil edecek Sivil Toplum Kuruluşu olmanın heyecanını yaşıyoruz. Türk gençliğine, kültürüne ve sporuna yapacağımız hizmetler aralıksız devam edecektir. Barışın lisanı olan spor ve kültürün birlikteliğinin en eşsiz örneklerinden olan tarihi Okçular Tekkesi’nin bugünkü temsilcileri olarak daima daha ilerisini hedefleyerek Somut Olmayan Kültürel Miras Varlığı’nın yaşaması Okçular Vakfı’nın ana misyonları arasındadır” sözlerine yer verildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.