Plastiğe karşı ilk imzayı attı

Posted by

EKONOMİ SERVİSİ – 2023 yılına kadar plastik kullanımını azaltmak ve önlemek amacıyla başlatılan girişimde şu ana kadar 42 şirket taahhütlerini kamuoyu ile paylaştı. ICA da plastik atık kirliliği sorununda plastiğin döngüsel ekonomi kapsamında atık haline gelmediği uluslararası ortak vizyonu destekleyerek, imzacıları arasına katıldığı girişim ile çözümün bir parçası olma yolunda adım attı. Uluslararası ortak vizyon, plastik kirliliğinin temel nedenlerine odaklanarak önemli ekonomik, çevresel ve sosyal faydalar sağlayan bir çözüm getirmeyi amaçlıyor.

ICA bu kapsamdaki çalışmaları ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin sekizini doğrudan desteklerken, imzaladığı yeni girişim ile de sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda kararlığını ortaya koyuyor.

İş Dünyası Plastik Girişimi, 2019’da TÜSİAD, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği ve Global Compact Türkiye iş birliği ile özel sektör kuruluşlarının plastik meselesine yönelik somut eylemlerini teşvik etmek amacıyla kuruldu. Bu kapsamda 42 şirket Uluslararası Ortak Vizyon’un sektörel asgari gerekliliklerini sağlayacak şekilde taahhüt verirken, ICA’nın da aralarında bulunduğu sekiz şirket de uluslararası ortak vizyonu destekleyerek girişimin imzacısı oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.