Resmen ilaç! Bu doğal besinden sadece 1 çay kaşığı tüketseniz...

Resmen ilaç! Bu doğal besinden sadece 1 çay kaşığı tüketseniz…

Posted by

Paylaş

Kahvaltılarda ekmek ve tereyağının üzerine, kaymakla veya kış aylarında bitki çaylarımızın içine şeker yerine… Balı her yerde rahatlıkla ve zevkle tüketebiliyoruz. Üstelik muzlu smoothilerden Fransız usulü ballı tavuğa kadar pek çok yerde kullanabileceğimiz bu lezzetli gıda aynı zamanda kendinden şifalı bir doğa mucizesi.. İşte balın sağlık için en bilinen faydaları…

1. Bağışıklığı güçlendiriyor

Paylaş

1. Bağışıklığı güçlendiriyor

World Wide Wounds dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, ham bal, temas halinde bakterilerin yüzde 100’ünü öldüren güçlü bir enzim (glikoz oksidaz) içeriyor. Etkisi o kadar güçlü ki, tatlıyı ısıtıcılara karıştırmak virüslerin yayılmasını önlemeye yardımcı oluyor.

Bonus bilgi: Bal, boğaz ağrısını sadece üç dakikada yatıştırıyor.

Bu haber ilginizi çekebilir: İyi bal nasıl anlaşılır? Ham bal nasıl olmalıdır, baldaki prolin nedir? Prolin miktarı ne kadar olmalıdır?

Haber önizlemesi:

Doğanın mucizelerinden bal, sahtesi en fazla üretilen arı ürünlerinden biri. İyi balı anlamak gerçekten zor ancak imkansız değil. Bunun için önce üretim süreçlerine bakmak gerekiyor. Ardından etiket okuma konusunda bilinçlenmek… Peki iyi balı nasıl anlayabiliriz? Ham bal nedir, sofra balından farklı mıdır? Balın şifa kaynağı olabilmesi için nasıl değerlere sahip olması gerekiyor? Posta Gazetesi yazarlarından olan, Türkiye’nin en ünlü şeflerinden ve MasterChef programı jüri üyesi Şef Mehmet Yalçınkaya’dan iyi balı anlamak için bilmemiz gerekenleri, ham balı öğrendik.

2. Daha derin bir uyku uyumanızı sağlıyor

Paylaş

2. Daha derin bir uyku uyumanızı sağlıyor

Ballı bir yudum, mideyi rahatlatan ve istirahat eden mide ekşimesini önleyen enzimler ve doğal hidrojen peroksit sayesinde uyku kalitesini yüzde 62’ye kadar artırabiliyor. Dahası, iyi bir gece uykusu bağışıklık sisteminizi yüzde 44 daha güçlü kılıyor.

Bu haber ilginizi çekebilir: Neden yorgun uyanıyoruz ve gün içinde yeterli enerjimiz yok?

Haber önizlemesi:

Son dönemde çoğu kişi sabahları çok yorgun uyandığını, hatta gece hiç uyumamış gibi hissettiğini söylüyor. Gittikçe yaygınlaşan yetersiz uyku problemi, kısa vadede yorgunluk, huysuzluk, konsantre olamama ve odaklanamama gibi sorunlara, uzun vadede ise kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, obezite, depresyon, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi daha ciddi sorunlara yol açabiliyor. Peki neden sürekli yorgun uyanıyoruz ve gün içinde yeterince enerjiye sahip değiliz, hiç düşündünüz mü?

3. Midenizi rahatlatıyor

Paylaş

3. Midenizi rahatlatıyor

Avustralyalı araştırmacılar, öğünlere bir çay kaşığı bal eklemenin, bağırsaklarınız gevşekse iyileşme süresini yarıya indireceğini söylüyor. Yani çok daha hızlı bir şekilde iyileşiyorsunuz. Sindirim sistemi iltihabını ve bağırsak spazmlarını yatıştıran ve sıvı emilimini artıran balın zengin anti-inflamatuar enzim depoları bunda büyük rol oynuyor.

Paylaş

balın faydaları balın kullanım alanları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.