Rusya-Ukrayna savaşı sonrası bir ilk! ABD ve Rusya ortasında kritik görüşme

Posted by

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya tarafından gözaltına alınan ABD’li bayan basketbolcu Brittney Griner ve ABD’li eski asker Paul Whelan’ın özgür bırakılması için ısrar ettiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’ya ataklarının başlamasından bu yana birinci sefer bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bakan Blinken görüşme sonrası ABD’li bayan basketbolcu Brittney Griner ve ABD’li eski asker Paul Whelan’ın özgür bırakılması hakkında yaptığı açıklamada, “Kremlin’in, Paul Whelan ve Brittney Griner’ın özgür bırakılması konusunda sunduğumuz öneriyi kabul etmesi için ısrar ettim” dedi. Blinken, Lavrov’un karşılığı hakkında açıklamada bulunmazken, “Bu teklifin Rusya tarafından kabul edilmesine yönelik bir kıymetlendirme bulunamam” tabirlerini kullandı.

Blinken ayrıyeten, Lavrov ile Ukrayna ile imzalanan tahıl sevkiyatı mutabakatının da konuşulduğunu belirtti. Bakan Blinken açıklamasında, “Dünya, hiçbir vakit ilhakı kabul etmeyecek. Rusya, bu planlarına devam ederse ek yaptırımlar uygulayabiliriz” dedi. Görüşmenin yaklaşık 25 dakika sürdüğü öğrenildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.