Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca duyurdu: Bolu’da içme suyundan zehirlenen 10 kişi ağır bakımda

Posted by

Bolu’nun Çaydurt Yuva Köyü bölgesinde içme suyundan etkilenen 30 çocuk ve 22 yetişkin hastanelere nakledildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelere yatırılanlardan 31 kişinin tedavisinin tamamlandığını aktardı. Koca, “10’u ağır bakımda olmak üzere, 21 kişinin tedavisi sürüyor. Çaydurt Yuva Köyü sakinlerine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz” dedi.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, 20 çocuğun zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldığını tabir ederek, “8 çocuk, şu anda sevk edildi. Ağır bakım ünitesinde tedavi görüyorlar. Kurban Bayramı’nın 4’üncü günü olmuş. Zehirlenmenin kaynağı tespit edilmeye çalışılıyor. Su kaynaklı olup olmadığına bakılıyor. Aslında köyde, sularla ilgili klorlama da yapılıyor. Önlemler alınıyor. Tüm incelemeler sürüyor. Besin eserlerinden de numuneler alındı. Bu durum daha çok çocuklarda görüldü. Bu durumu tespit etmeye çalışıyoruz. Sıhhat Bakanlığı ile görüştük, inceleme için grup gelecek” demişti.

12 yaşındaki oğlu hastanede tedavi gören Sezgin Aydoğan, “İlk etapta belirtileri şiddetli karın ağrısı, kanlı ishal, ardından halsizlik üzere şeyler tetikliyor. 2 gün evvel geldik. Hekimlerimizin denetimi sonrasında yatış kararı aldık. Tabipler, kesin bir teşhis koyamıyor. Bağırsak enfeksiyonu ile alakalı olabileceğini söylüyorlar. Tedavi süreci burada devam ediyor. Neden olduğu konusunda bir şey diyemiyoruz. Sudan da olabilir. Diğer bir şeyden de olabilir. Araştırılmasının yapıldığı söyleniyor” diye konuşmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.