Şişmanlık, hipertansiyon ve yüksek kolesterolün getirdiği ölümcül...

Şişmanlık, hipertansiyon ve yüksek kolesterolün getirdiği ölümcül…

Posted by

Paylaş

Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini halk arasında inme olarak bilinen primer profilaksi hakkında önemli bilgiler ve tavsiyeler paylaştı.

En yaygın neden beyin damarı tıkanıklığı

Pıhtı, kanama veya herhangi başka bir sebepten dolayı beyin kan akımı bozulduğunda meydana gelen beyin işlev bozukluğu inme olarak adlandırılıyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, “İnmeye en çok beyin damarlarındaki tıkanıklık yol açıyor. Bu tıkanıklığı oluşturan pıhtı, kalp boşluklarında oluşup beyin damarını tıkayabileceği gibi damar içinde de oluşabiliyor.” dedi

 

Kanamayla oluşan inme ölümcül olabiliyor

Paylaş

Kanamayla oluşan inme ölümcül olabiliyor

Beyindeki damarların patlaması sonucu meydana gelen inme ise kanamanın beyindeki kan akımını bozması sonucunda oluşuyor.

Bu iki sebep dışında toplardamar tıkanıklığından, diseksiyon denilen damar çeperinin yırtılmasına kadar değişik sebepler inme nedeni olabiliyor. Bu sebepler de inme hastasında araştırılıyor.

Pıhtıya bağlı inme, daha az öldürücü olup daha çok sekel adı verilen kalıcı hasar bırakırken, kanamaya bağlı inmeler daha öldürücü oluyor ancak daha az sekel bırakıyor.

45 yaşından önceki inmeler genç inme olarak tanımlanıyor. Genç inme, ileri yaşlara göre çok daha nadir görülüyor. Özellikle pıhtılaşmaya genetik yatkınlık inmeye sebep olabildiği için bunun araştırılması gerekiyor.

Egzersizle birlikte şişmanlık önlenmeli

Paylaş

Egzersizle birlikte şişmanlık önlenmeli

Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, inmeyi önlemenin kısmen mümkün olduğunu söylüyor ve sözlerini şu şekilde devam ettiriyor.

İnmenin tıbbi ismi primer profilaksidir. Bir diğer önleme çeşidi olan sekonder profilaksi, inme olduktan sonra ikinci bir inmeyi önleme çalışmasıdır. İnmeyi önlemek, inmeyi kolaylaştırıcı faktörleri kontrol etmekten geçer. 

İnmeye karşı alınması gereken önlemler

Hastada varsa hipertansiyon ve yüksek kolesterol tedavi edilmeli.Kan şekerinin yükselmesi önlenmeli.Egzersizle beraber fazla kilolar verilmeli.

felç pıhtı atması obezite

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.