Sosyal Medya Düzenlenmesi: Karar 4 Saat İçinde Uygulanacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları kullanıcı bilgilerini Türkiye’de barındıracak ve savcılık istediği takdirde verecek. Ayrıca hakim kararıyla, yüzde 90’a kadar bant daraltma cezası verilebilecek ve karar 4 saat içinde uygulanacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Twitter, TikTok, Instagram, Facebook gibi sosyal ağ sağlayıcılar hakkında usul ve esasları belirledi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar göre sosyal medyada platformlarının yükümlülükleri şu şekilde olacak;

Ağ sağlayıcı Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındıracak.

Sosyal ağ sağlayıcı kişilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan içerikleri öğrenmesi ve gecikmesinde sakınca bulunması halinde bu içeriği ve içeriği oluşturana ilişkin bilgileri yetkili kolluk birimleriyle paylaşacak.

TCK’da yer alan çocukların cinsel istismarı, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı uçlar, casusluk suçlarına konu internet içeriklerini oluşturan veya yayan faillere ulaşmak için gerekli olan bilgiler soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı, kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından talep edilmesi üzerine ilgili sosyal ağ sağlayıcının Türkiye’deki temsilcisi tarafından adli mercilere verecek.

Adli mercilere bilgi verilmesi yükümlülüğüne aykırı davranılması durumunda, Cumhuriyet savcısı tarafından, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılması talebiyle mahkemeye başvurabilecek.

Daraltma kararı verilmesi halinde en geç 4 saat içinde erişim sağlayıcıları tarafından yerine getirilecek.

Türkiye’den günlük erişimi on milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayacı yetkili en az bir gerçek veya tüzel kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemekle yükümlü olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir