Türkiye Sağlık Çalışanları Raporu Paylaşıldı!

Türkiye Sağlık Çalışanları Raporu Paylaşıldı!

Ocak 2021 Türkiye Sağlık Çalışanları Raporu’nu  Memur Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda basın ve kamuoyuyla paylaşan Semih Durmuş, bu raporun Türkiye’de bir ilk olduğunun dikkatini çekti.

Durmuş, ana hedeflerinin sağlık çalışanları için referans belge ortaya koyarak kamuoyunda ve karar vericilerde duyarlılık sağlamak olduğunu ifade etti. ‘Sağlık çalışanlarının can yakıcı pek çok soruna sahip olduğunu kaydeden Durmuş, ‘Biz istiyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunları yerine fedakârlıklarını konuşalım, alın terleriyle hayata tutunan hastalarının yaşama sevincine ortak olalım. Ancak bu çok da mümkün olmuyor. Çünkü bu sorunlar, bir türlü çözüme kavuşturulmuyor, haklı beklentiler karşılanmıyor, sadece zamana bırakılıyor. Şayet bu faydalı bir yöntem olsaydı, yıllardır var olan sorunların bir kısmını bugün konuşuyor olmazdık. Zamana bırakılması, zamanın geçmesi sağlık çalışanlarının sorununu çözmediği gibi belini büküyor, sorunları kangrene dönüştürüyor, ümitsizliğe sevk ediyor. O nedenle, Sağlık-Sen olarak buradan bir defa daha çağrıda bulunuyoruz, değerli yetkililer, sağlık emekçilerinin sorunlarını görmezden gelmeyin, ötelemeyin, yok saymayın. Çözün!’ diyerek konuşmasına devam etti.

DÖNER SERMAYE SORUNLARI YİNE GÜNDEMDE

Virüs nedeniyle sağlık çalışanlarının sorunlarına yeni sorunlar eklendiğini ve yüklerinin daha da fazlalaştığını  ifade eden  Durmuş, mali ve özlük haklarındaki eksiklikler ile haklı talep ve beklentilerin karşılanması noktasında iyileştirmeye gidilmediğini söylerken, ‘Maaşların enflasyon karşısında erimesini de unutmamak gerekir. Bu sistem nedeniyle aynı tarihte ve aynı statüde işe başlayıp da aynı işi yapan hekim dışı sağlık emekçilerinin bazılarının payına 1 TL düşerken bazılarının payına 2 bin TL düşmektedir. 2 bin TL alanların oranı ise yüzde 3’ü bulmamaktadır. Sürekli sorun üreten bu sistem rötuşla düzelecek gibi değil, neşter vurmak lazım’ diye ifade etti.

İLİşKİLİ HABERLER Sağlık Bakanı İllere Göre Vaka Sayılarını Açıkladı!

Sağlık Bakanı İllere Göre Vaka Sayılarını Açıkladı!

Kaliteli Sağlık Hizmetinin Önemi Anlaşıldı!

Kaliteli Sağlık Hizmetinin Önemi Anlaşıldı!

Doktor Serumlarla İntihar Etti

Doktor Serumlarla İntihar Etti

Sağlık Çalışanlarından 'Mobbing' Tepkisi!

Sağlık Çalışanlarından ‘Mobbing’ Tepkisi!

İLİşKİLİ GALERİLER 5 Gündür Aranan Doktor Ölü Halde Bulundu!

5 Gündür Aranan Doktor Ölü Halde Bulundu!

Doktoru Darbeden Hastanın İfadesi Ortaya Çıktı

Doktoru Darbeden Hastanın İfadesi Ortaya Çıktı

Baskıya Uğrayan Doktor Serumla İntihar Etti!

Baskıya Uğrayan Doktor Serumla İntihar Etti!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Güzel Haberler Verdi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Güzel Haberler Verdi!

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir