Türkiye ve İngiltere işbirliğini geliştirecek imza

Posted by

Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı uygunluk kıymetlendirme kuruluşlarından olan TSE, farklı ülkelerdeki iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. TSE ve BSI ortasında standardizasyon alanında işbirliğinin geliştirilmesine ait Mutabakat Zaptı Milletlerarası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) Genel Konsey Toplantısının yapıldığı Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi kentinde imzalandı. Zapta imzaları Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Mahmut Sami Şahin ile İngiliz Standartlar Enstitüsü Genel Müdürü Scott Steedman attı.

BİLGİ PAYLAŞIMI YAPILACAK

Atılan imzalarla Türkiye ve İngiltere’nin Standardizasyon Faaliyetleri ve programlarına yönelik TSE ve BSI ortasında görüş alışverişi ile bilgi paylaşımı teşvik edilecek. Her iki kurum standartları geliştirmek ve teşvik etmek için birlikte çalışacak.

Eğitimlerle teknik uzmanlarını geliştirecek olan TSE ve BSI, ulusal standardizasyon faaliyetleri ve programları hakkında fikir alışverişi yapacak. Milletlerarası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) ve Memleketler arası Elektroteknik Komitesi (IEC) başta olmak üzere memleketler arası ve bölgesel standardizasyon kuruluşlarının faaliyetleri, çalışmaları ve programları hakkında görüş alışverişinde bulunacak.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK

Türkiye ve İngiltere uzmanları ortasında diyalogları kolaylaştıracak olan TSE ve BSI, işbirliğini teşvik etmek için karşılıklı bilgi alışverişi ve ortak teşebbüsler de dahil olmak üzere ikili bağlar kuracak. Alanlarında araştırma yapacak ve karşılıklı toplantılar düzenleyecek olan iki kurum; Londra Deklarasyonu’nu destekleyen memleketler arası standartların geliştirilmesi ve iklim değişikliğinin dikkate alınması için faaliyette bulunacaklar

“İMZALADIĞIMIZ BU MUTABAKAT ÜLKEMİZİN REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAK”

ISO Genel Konsey Toplantısının yapıldığı Abu Dhabi’de mutabakat zaptını kıymetlendiren TSE Lideri Mahmut Sami Şahin, “Onlarca hizmet alanında misyon ve sorumlulukları olan TSE, standardizasyon ve uygunluk kıymetlendirme hizmetleri ile sanayicilerimizin global pazarlarda önlerine çıkan kapıları açma rolü üstlenmiştir. Enstitümüz, yurtdışında büyüyen tesir alanı, milletlerarası akreditasyonu, uygunluk kıymetlendirme hizmetleri, sahip olduğu deneyim ve tecrübe ile hem kendi coğrafyasındaki ülkelere hem de öteki dünya ülkelerine öncülük etmektedir. İmzaladığımız bu mutabakat ile ülkemizin rekabet gücünü artıracak, milletlerarası seviyede ticaretini kolaylaştıracağız. Standardizasyon ve uygunluk kıymetlendirme faaliyetlerimizi memleketler arası alanda tercih edilen bir kuruluş olarak devam ettireceğiz. Yaptığımız çalışmalar ile ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayacağız” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.