Ucu dar topuklu ayakkabılar ayaklardaki sinirlere zarar veriyor

Ucu dar topuklu ayakkabılar ayaklardaki sinirlere zarar veriyor

Posted by

Paylaş

Ortopedi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Numan Duman, uç kısmı dar ve topuklu ayakkabı kullanılması sonucu oluşan morton nöroma rahatsızlığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu ve tavsiyelerini paylaştı.

Sinirlerde şişme ve genişleme oluşuyor 

Morton nöroma’nın ön ayak ve parmaklarda ağrı etkisi yaratıyor. Ayak parmakları arasındaki sinirlerde şişme ve genişleme meydana geliyor. En sık yerleşim yeri ayağın 3’üncü ve 4’ncü tarak kemikleri arasında. Temel şikayet dar burunlu ve topuklu ayakkabı giyilmesi sonrasında parmaklarda hissedilen yanıcı ve zonklayıcı ağrı. Ayakkabı çıkarılınca ağrıda azalma bazen de parmaklarda hissizlik oluşabiliyor.

SİVRİ BURUNLU AYAKKABILAR SİNİRLERİ SIKIŞTIRIYOR

Paylaş

SİVRİ BURUNLU AYAKKABILAR SİNİRLERİ SIKIŞTIRIYOR

Morton nöroma genelde orta yaşlardaki kadınlarda daha sık görülüyor. Uç kısmı dar ve topuklu ayakkabı kullanan kişilerin ayaklarındaki 4’ncü ve 5’inci tarak kemiklerinin sıkışması sonrasında parmağa giden sinirlerde sıkışma, mikrotravma ve dejenerasyon meydana geliyor.Tekrarlayan mikrotravmalar sonrasında sinirde topaklaşma yani, nöroma oluşuyor. Topuklu ve dar uçlu ayakkabı kullanımı, mikrotravma ve tarak kemiklerinin sıkışmasına sebep olduğu için nöroma oluşmasına zemin hazırlıyor.

AYAK AĞRISI ŞİKAYETİ OLANLAR NE YAPMALI?

Paylaş

AYAK AĞRISI ŞİKAYETİ OLANLAR NE YAPMALI?

Morton nöromaya karşı topuklu, uç kısmı dar ve yumuşak tabanlı ayakkabıların giyilmemesi gerekiyor.Bunun yerine uç kısmı dar olmayan topuksuz ve sert tabanlı ayakkabılar giyilmeli, ayrıca gerekirse ayakkabının içinde tarak kemiklerini destekleyen ped kullanılmalı.

AYAKTA MORTON NÖROMA TEDAVİSİ

Paylaş

AYAKTA MORTON NÖROMA TEDAVİSİ

Morton nöroma için fizik muayene ve MR görüntülemesi ile kesin tanının konulabiliyor.Morton nöromada ilk olarak ameliyatsız tedaviler deneniyor. Bu tedavilerin başında da ön ayak bölgesine binen yükü azaltacak ve kalıbı dar olmayan ayakkabıların tercih edilmesi geliyor. Yüksek topuklu, dar uçlu ayakkabılar tarak kemiklerini birbirine yakınlaştıracak ve mikrotravma sonucundan motron nöroma oluşma riskini arttıruyor.Ayakkabı içerisine tarak kemiklerinin uç kısmını destekleyen pedler konulabiliyor.Kortizon enjeksiyonu uygulaması da ağrı şikayetlerini azaltabilir fakat sık enjeksiyon yapılmaması gerekiyor.Ayakkabı değişikliği ve kortizon enjeksiyonuna rağmen şikayetleri devam eden hastalar için ameliyat ile sorunlu sinir dokusunun çıkarılması ve gergin olan tarak kemikleri arasındaki bağın gevşetilmesi prosedürü uygulanıyor.Ameliyatlarda başarı şansı yüzde 90 civarlarında.

ucu dar ayakkabı ayak rahatsızlıkları ayak ağrısı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.