Ukrayna’dan yola çıkan ‘Navi-Star’ gemisindeki denetleme tamamlandı

Posted by

Müşterek Uyum Merkezinde vazifeli Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri, İrlanda’ya gitmek üzere Ukrayna’dan hareket eden ve bugün İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişine demirleyen “Navi-Star” gemisindeki incelemelerini tamamladı. Sevkiyatla ilgili Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan da yeni bir açıklama geldi.

22 Temmuz’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM ortasında imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Unsurlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi” kapsamında Odessa Limanı’ndan İrlanda’ya hakikat yola çıkan Panama bayraklı, 33 bin ton mısır yüklü “Navi-Star” isimli gemi, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde müşterek denetleme timi tarafından denetlendi.

3 SAATLİ DENETLEME

Geminin seyrini ve takibini yapan merkezde misyonlu temsilciler tarafından, mutabakat kapsamında mutabık kalınan tarz ve temeller doğrultusundaki kontrol yaklaşık 3 saat sürdü.

Denetimin akabinde gemiden ayrılan temsilciler, Rumeli Hisarı Limanı’na hareket etti.
Denetlenen gemi, İstanbul Boğazı’ndan geçerek İrlanda’ya gidecek.

Dün sabah saatlerinde 3 gemi Ukrayna’dan hareket etmişti. İrlanda’ya gidecek olan 33 bin ton mısır taşıyan Panama bayraklı NAVISTAR ve İngiltere’ye gidecek olan 13 bin ton mısır yüklü Malta bayraklı Rojen’den sonra 12 bin ton mısır taşıyan Polarnet de İstanbul’a ulaştı. Müşterek Uyum Merkezi tarafından kontrole tabi tutulacak olan Polarnet, kontrolden sonra Karasu’ya hareket edecek.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan tahıl sevkiyatıyla ilgili yapılan açıklamada, “Yarın 1’i Odessadan, 3’ü Çernomorsktan olmak üzere 4 geminin Ukrayna limanlarından çıkışı, 1 boş geminin ise Ukrayna limanlarına girişi planlanmıştır. Sevkiyatlar için hazırlık ve koordinelere devam edilmektedir.” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.