Xiaomi, 2022 yılının 2. çeyreğinde 70,2 milyar RMB gelir elde etti

Posted by

Nesnelerin İnterneti (IoT) platformuyla birbirine bağlı akıllı telefonlar ve akıllı donanımlar üreten ve geliştiren bir tüketici elektroniği ve akıllı üretim şirketi olan Xiaomi Corporation (“Xiaomi” yahut “Grup”; Pay Kodu: 1810), 30 Haziran 2022’de sona eren üç ve altı aylık denetlenmemiş konsolide sonuçlarını açıkladı. Raporlama devri dahilinde şirket, 70,2 milyar RMB gelir elde etti. Düzeltilmiş net kârı, elektrikli araçlar ve başka yeni teşebbüslere yönelik 611 milyon RMB dahil olmak üzere, 2,1 milyar RMB’ye ulaştı.

Küresel makroekonomik dalgalanmalar ve COVID-19’un tekrar tesirli olması, 2022 yılının ikinci çeyreğinde akıllı telefonlara yönelik talebi genel olarak etkilemeye devam etti. Canalys’e nazaran dünya genelinde akıllı telefon kesimindeki satışlar geçen yılın birebir devrine nazaran %8,9 ve çeyreğe nazaran %7,7 oranında azaldı. Küme, akıllı telefon işinin temellerini güçlendirmeye, teknoloji ekosistemini daha da geliştirmeye ve güçlü operasyonel dayanıklılık düzeyleri sergileyen global pazarlarda yerini genişletmeye yönelik evvelden belirlenmiş stratejilerine odaklanmaya devam etti.

Uygulanan global stratejiler meyvesini verdi, akıllı telefon satışları arka arta ikinci çeyrekte artış gösterdi

2022 yılının birinci yarısında dünya genelinde akıllı telefon satışları yıllık bazda %8,9, çeyrek bazda ise %7,7 oranında düştü. Yaşanan tüm zorluklara karşın Xiaomi, uzun vadeli ve sürdürülebilir gelişim maksadı doğrultusunda temel stratejilerine bağlı kaldı. Şirket, çift marka stratejisini geliştirmeye devam ederken, akıllı telefon işinin temelleri muazzam bir dayanıklılık gösterdi.

2022 yılının ikinci çeyreğinde, Xiaomi’nin dünya genelinde akıllı telefon satışları bir evvelki çeyreğe nazaran %1,5 artışla 39,1 milyon adede ulaşırken akıllı telefon satışlarından elde ettiği gelir 42,3 milyar RMB’ye ulaştı. Canalys’e nazaran Xiaomi, dünya genelindeki akıllı telefon satışlarında yüzde 13,8 pazar hissesi ile 3. sırada yer aldı ve pazar hissesi arka arda iki çeyrekte arttı.

Diğer taraftan Xiaomi’nin memleketler arası marka gücü, dünya genelindeki pazarlarda yerini giderek genişliyor ve sağlamlaşmaya devam ediyor. 2022’nin ikinci çeyreğinde, Xiaomi’nin denizaşırı pazarlardan elde ettiği gelir 34 milyar RMB’ye ulaştı ve toplam gelirin yüzde 48,4’ünü oluşturdu.

Xiaomi’nin olgunlaşan iş modeli ve yerelleştirme tecrübesi sayesinde kümenin Avrupa, Latin Amerika, Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve Afrika’daki pazar hissesi her çeyrekte arttı. Canalys’e nazaran Xiaomi, 2022’nin ikinci çeyreğinde akıllı telefon satışlarında 55 ülke ve bölgede birinci üçte ve 67 ülke ve bölgede birinci beş ortasında yer aldı. Xiaomi, 2022 yılının ikinci çeyreğinde akıllı telefon satışlarında yüzde 21,7 pazar hissesi ile Avrupa’da ikinci sırada, Batı Avrupa’da %15,8 pazar hissesi ile üçüncü sırada ve İspanya’da birinci sırada yer aldı.

Xiaomi, birebir vakitte Çin dışındaki bölgelerde telekom operatörü kanalını genişletmeye devam ediyor. Canalys’e nazaran kümenin Avrupa’daki telekom operatörü kanalında birinci çeyrekte %17 olan pazar hissesi ikinci çeyrekte %18’e yükseldi. Latin Amerika’daki pazar hissesi ise birebir periyotta %17,7’den %19,3’e yükseldi. Canalys’e nazaran, operatör kanalı üzerinden yapılan akıllı telefon satışlarında Xiaomi, pazar hissesi açısından Çin dışı 40 pazarda birinci üç sırada yer aldı.

Diğer taraftan Xiaomi, dünya genelinde tanınırlık kazanmaya devam ediyor. Şirket, 2022 Ağustos’ta arka arda dördüncü defa Fortune Küresel 500 listesine girmeye hak kazandı ve 72 sıra yükselerek 266. sıraya yerleşti. Pazardaki yerelleştirme gayretleriyle iş geliştirme potansiyelinden faydalanarak global pazar varlığını genişletmesinin Xiaomi açısından muazzam büyüme fırsatlarıyla sonuçlanması bekleniyor.

Premium seviyesini artırmak için Ar-Ge yatırımlarını hızlandırıyor

Teknolojik inovasyonları artırmayı ve kaliteyi yükseltmeyi amaçlayan Xiaomi, bağımsız Ar-Ge yeteneklerini güçlendirmeyi ve temel rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. 2022 yılının ikinci çeyreğinde araştırma ve geliştirme harcamaları, bir evvelki yıla nazaran %22,8 artışla 3,8 milyar RMB’ye ulaştı. Xiaomi Group Kurucusu, Lideri ve CEO’su Lei Jun, en son Xiaomi eser lansman etkinliğinde, şirketin Ar-Ge yatırımlarının 2017 yılından bu yana %39,7 Bileşik Yıllık Büyüme Oranıyla büyüdüğünü ve 2022 yılında 17 milyar RMB’ye, sonraki beş yılda ise 100 milyar RMB’ye ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

Raporlama periyodunda Xiaomi, sırf akıllı telefon eserlerinin pil ömrünün performansını optimize eden Surge G1 pil idare çipini piyasaya sürmekle kalmadı, tıpkı vakitte görüntüleme teknolojisi ve akıllı telefon form faktöründe kıymetli atılımlarla premiumlaştırma stratejisini güçlendirmeye devam etti.

Xiaomi, Mayıs 2022’de premium seviyesini artırmada başka bir değerli dönüm noktası olan Leica ile görüntüleme teknolojisi alanında uzun vadeli stratejik iş iştirakini duyurdu. Bu duyurunun akabinde Temmuz 2022’de bu iş iştiraki sonucunda geliştirilen birinci model olan Xiaomi 12S Ultra duyuruldu. Bir adet Leica Summicron lens ve bir inçlik Sony IMX989 manzara sensörünün yanı sıra Leica Authentic Look ve Leica Vibrant Look görüntüleme profillerine sahip olan aygıt, yüksek kaliteli akıllı telefon fotoğrafçılığı tecrübesi sunuyor. Xiaomi 12S serisiyle birlikte üçüncü jenerasyon Xiaomi “önce performans, evvel deneyim” ortaya çıktı. JD platformuna nazaran, Xiaomi 12S serisi şu ana kadar %98’den fazla olumlu incelemeyle pazarda çok düzgün karşılandı.

Xiaomi, 11 Ağustos’ta ikinci jenerasyon katlanabilir akıllı telefonu Xiaomi MIX Fold 2’yi görücüye çıkardı ve bir defa daha premium pazarın hudutlarını zorladı. İhtilal niteliğinde ultra ince bir dizayna sahip olan aygıt, esnek ultra ince camı ve şirketin kendi geliştirdiği Mikro Su Damlası Menteşe ile olağanüstü bir tutuş tecrübesi sunuyor. Aygıt, tıpkı vakitte güç tüketimini azaltan ve ışık geçirgenliğini büyük oranda artıran Eco2 OLED esnek ekrana sahip. Xiaomi MIX Fold 2 ayrıyeten, Snapdragon 8+ Gen 1 Mobile Platform işlemcisi, Leica Summicron lensleri ve katlanabilir akıllı telefonlar için özel olarak tasarlanan MIUI Fold 13 ile dikkat çekiyor. Aygıt, eksiksiz görüntüleme kalitesi, harikulâde yazılım performansı ve kusursuz kullanıcı tecrübesiyle piyasaya sunulmasından bu yana yüksek bir satış sayısı yakalamayı başardı.

Üçüncü taraf datalarına nazaran ikinci çeyrekte Xiaomi’nin Çin’de 3.000 RMB – 4.000 RMB fiyat segmentindeki akıllı telefon pazar hissesi yıllık 3,5 puan artarak %18,2’ye, 5.000 RMB fiyat segmentindeki pazar hissesi yıllık 2,0 puan artarak %15,5’e yükseldi. Xiaomi’nin premiumlaştırma stratejisinin gelişimi, şirketin büyümesine katkıda bulunan itici bir güç haline geldi.

Tüm bunlara ek olarak Xiaomi, durmaksızın gelecek için çalışıyor ve teknolojinin uzun vadeli bedelini paylaşmaya odaklanıyor. Xiaomi, şu anda otonom sürüş teknolojisine yönelik olarak kendi geliştirdiği tam yığın yaklaşımının teknoloji dağıtım stratejisini benimsiyor. Küme, teknolojik atılımları daha da ileriye taşımak için 140 test aracından oluşan bir filo oluşturmayı ve birinci kademede otonom sürüşle ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerine 3,3 milyar RMB yatırım yapmayı planlıyor. Öbür taraftan 2021 yılında hayata geçirilen robotik laboratuvarı çığır açan başarılara imza attı. Xiaomi, 11 Ağustos’ta mekanik eklem motorları ve tam beden denetim algoritmaları aracılığıyla iki ayak üzerinde durabilen kendi geliştirdiği tam boyutlu insansı robotu CyberOne’ı tanıttı. Robot, Xiaomi tarafından geliştirilen ses ve manzara modülleri ve algoritmaları aracılığıyla insan hislerini tespit etme ve gerçek dünyanın üç boyutlu sanal versiyonunu oluşturma yeteneğine sahip. Xiaomi’nin teknolojik liderliğini kanıtlayan bu robot, tıpkı vakitte Xiaomi’nin premiumlaştırma yeteneklerinin evrimini ve gelişimini de destekliyor.

Akıllı hayat çağını güçlendirecek “Xiaomi Teknolojik Ekosistemi” şekilleniyor

İnovasyondan güç alan Xiaomi, akıllı hayat çağını güçlendirmek için “Smartphone x AIoT” stratejisini daha da geliştirdi. Şirket; insanları, etraflarındaki dünyaya daha güzel bağlamak ve hayatlarını düzgünleştirmek için akıllı telefonlar, giyilebilir aygıtlar, akıllı meskenler, akıllı üretim, akıllı elektrikli araçlar ve biyonik robotları kapsayan daima genişleyen bir teknoloji ekosferi oluşturuyor. Küme, geliştirmeye paralel olarak, 15 kg kapasiteye sahip Mijia Çift Tamburlu Çamaşır Makinesi ve Kurutma Makinesi, 12,4 inç Xiaomi Pad 5 Pro, Xiaomi Buds 4 Pro, Xiaomi Watch S1 Pro ve Mijia Akıllı Davlumbaz P1 dahil olmak üzere bir dizi yeni eseri tanıttı ve premium tecrübesini en üst seviyeye çıkardı.

30 Haziran 2022 prestijiyle, Xiaomi’nin AIoT platformundaki bağlı IoT aygıtlarının sayısı (akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar hariç) bir evvelki yıla nazaran %40,7 artarak 526,9 milyona ulaştı. AIoT platformuna bağlı beş yahut daha fazla aygıta sahip kullanıcı sayısı ise bir evvelki yıla nazaran %37 artarak birinci kere 10 milyonun üzerine çıkarak 10,2 milyona ulaştı.

Xiaomi, tüm kullanım senaryolarında orta ilişkiyi geliştirmeye ve akıllı hayat eseri portföyünü genişletmeye devam ediyor. 2022 yılının ikinci çeyreğinde, Xiaomi’nin IoT ve hayat şekli eserlerden elde ettiği gelir 19,8 milyar RMB’ye ulaştı. Yurtdışı pazarlarda ihtiyari eserlere olan talep, makro ekonomik faktörler nedeniyle kısa vadede zayıf olsa da iç pazardaki birçok IoT eser kategorisi istikrarlı büyümesini sürdürdü.

Grubun ölçek iktisadının getirdiği maliyet avantajları ve ana bileşenlerin düşük maliyeti sayesinde Xiaomi’nin dünya genelinde akıllı TV satışları genel TV pazarındaki genel düşüşten etkilenmeyerek 2,6 milyona ulaştı. Akıllı TV iş kolunun brüt kârı ikinci çeyrekte bir evvelki yıla nazaran değerli ölçüde artış gösterdi. All View Cloud’a (“AVC”) nazaran Xiaomi, akıllı TV satışında 2022 yılının ikinci çeyreğinde Çin’de birinci sırada yer aldı ve dünya genelinde birinci beşteki yerini korudu.

Akıllı büyük konut aletleri kategorisinde (klima, buzdolabı ve çamaşır makinesi dahil) gelirleri yıllık %25 oranında artarak rekor düzeye ulaştı ve güçlü büyümesini sürdürdü. Xiaomi’nin klima satışları %35’in üzerinde artış gösterdi. 2022 yılının temmuz ayı prestijiyle bugüne kadarki klima satışları 2021 yılında 2 milyon adedi aşarken 2022 yılının sadece birinci yarısında 1,5 milyonu aştı.

MIUI aylık faal kullanıcı sayısındaki rekor artış yurtdışı internet hizmetlerinden elde edilen gelirleri artırıyor

Makroekonomide esen karşıt rüzgarın yarattığı zorluklara karşın Xiaomi’nin internet hizmetleri iş kolu, kullanıcı sayısının daima artması ve daha güçlü içerik ve hizmet operasyonları sayesinde süratli bir büyüme yakaladı.

Xiaomi’nin internet hizmetleri geliri 2022 yılının ikinci çeyreğinde 7 milyar RMB’ye ulaştı. Çin dışında elde edilen internet hizmetleri geliri, bir evvelki yıla nazaran %52,1 artarak 1,7 milyar RMB ile üç aylık en yüksek seviyeye ulaştı ve toplam internet hizmetleri gelirinin %23,9’unu oluşturdu. Yurtdışı internet hizmetleri iş kolu, sadece gelir elde etme yeteneğiyle farklılaşmadı tıpkı vakitte yaşanan makroekonomik belirsizlikler ortasında büyüme direncini korudu. Yurtdışı internet hizmetlerinin ayrıyeten şirketin kârlılığını optimize etmesi de bekleniyor.

Aylık etkin MIUI kullanıcı sayısında yaşanan daima artış, Xiaomi’nin internet hizmetleri iş kolunun dayanıklılığını artırdı ve uzun vadeli gelişimi için sağlam bir temel oluşturdu. 2022 yılının haziran ayında, aylık faal MIUI kullanıcı sayısı 547 milyona ulaşırken Çin’de bu sayı 140,2 milyona ulaştı. Küme, ikinci çeyrekte Çin’de 4,6 milyon, dünya genelinde ise 17,8 milyon yeni etkin aylık MIUI kullanıcısı kazandı.

Çin dışı kullanıcı sayısının daima genişlemesi, zenginleştirilmiş içerik ve hizmetler ve global iş ortaklarıyla olan iş birlikleri sayesinde ikinci çeyrekte Çin dışındaki reklam geliri yıllık %50’nin üzerinde arttı.

Akıllı TV satışlarının da takviyesiyle, Xiaomi’nin TV internet kullanıcı sayısı ikinci çeyrekte de güçlü büyüme ivmesini sürdürdü. 2022 yılının haziran ayında Xiaomi akıllı TV (Xiaomi Box ve Xiaomi TV Stick dahil) kullanıcı sayısı dünya genelinde yaklaşık 53 milyona ulaştı. Çin’deki katma pahalı TV hizmetlerinden elde edilen gelir, optimize edilen içerik operasyonları sayesinde ikinci çeyrekte bir evvelki yıla nazaran yaklaşık %25 arttı.

Xiaomi’nin esaslı yetenekleriyle desteklenen dayanıklılığı, süreksiz ekonomik dalgalanmalar ve azalan talep nedeniyle zayıflayan pazarda itimadı artırdı. Xiaomi’nin devam eden güçlü organik büyüme ivmesi, şirketin kıza vadeli dalgalanmalarda yolunu bulmasını ve uzun vadeli gelişimini yine şekillendirmesine imkan tanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.