YETERLİ Partili Ümit Özlale: ‘Ağustos’ta elektrik kesintileri artacak’

Posted by

İYİ Parti Kalkınma Siyasetleri Lideri Ümit Özlale, bugün kendi bloğunda kaleme aldığı “Dağıtım Şirketlerinin Son Hüneri: Nakit Akışı Meşakkati ve Üretim Açığı Riski” başlıklı yazısında güç siyasetine tenkitler yöneltti. Özlale, elektrik kesiminde son periyotta yaşanan nakit akışı kesintisine ve sonucunda oluşması olası üretim açığı riskine dikkat çekerek, “Bu krizin de gerisinde elektrik dağıtım dalını elinde tutan malum şirketler var” dedi. Özlale, kelam konusu nakit akışı düşüncesi sonucu ya elektrik kesintileri olacağını ya da Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ) ziyan ettirilerek bu zararın kamuya yükleneceğini tabir etti.

“AKP’NİN DEĞERLİSİ ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ”

“AKP’nin kıymetlisi” olarak nitelediği elektrik dağıtım şirketlerinin piyasa faiz oranlarının düşük olduğu devirde çok önemli karlar elde ettiklerine dikkat çeken Özlale, piyasa faizleri yükselip Merkez Bankası faizleri düştüğü vakit taahhüt ettikleri yatırımları banka kredisiyle finanse etmeye çalışan şirketler için kelam konusu kâr düzeneğinin bilakis işlemeye başladığını aktardı.

Özlale, bu durumda elektrik dağıtım şirketlerinin ziyan etmemek için vatandaşlardan tahsil ettikleri ve günlük olarak Güç Piyasaları İşletme A.Ş.’ye (EPİAŞ) aktarmaları gereken parayı aktarmak yerine kullanmaya başladıklarını bunun da kesimde nakit akışı kesintisine neden olduğunu kaydetti.

“YASAL OLMAYAN DURUMA YASAL MÜNASEBET GETİRİLDİ”

1 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete kararıyla dağıtım şirketlerinin günlük ödeme yükümlülüğünden kurtarıldığını belirten Özlale, “Yani yasal olmayan ve kesimi düşünceye sokacak olan bu duruma yasal bir münasebet getirildi” dedi.

Bu durumun sonucunda elektriği üreten kuruluşların tahsilat oranlarında yüzde 65 seviyesinde bir aksama olduğu bilgisini paylaşan Özlale, elektrik bölümünde değerli bir arz açığı ve daha çok elektrik kesintisi yaşanacağını bildirdi.

Özlale, AKP güç bürokrasisinin elektrik dağıtım şirketleriyle büsbütün duygusal bir bağ yaşadıklarını tabir ederek “Dağıtım şirketlerine dokunacaklarını sanmıyorum. AKP, BOTAŞ yalnız kalmasın diye yanına bir de EÜAŞ’ı ekleyecek. Günün sonunda bir kere daha kârın özelleştiği zararın kamulaştığı bir AKP soygunuyla karşı karşıya kalacağız” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.