Zelenskiy, savaştaki Rus kayıplarını açıkladı

Posted by

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, savaşta Rus tarafının kaybettiği teçhizatları sıraladı ve Ukrayna ordusunu övdü.

Zelenskiy, ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın 200 gündür devam eden savaş boyunca verdiği kayıpları sıraladı.

Açıklamasında Ukrayna ordusunun uğraşını de öven Zelenskiy, “Ordumuz 200 günde 2 binden fazla düşman tankını, 4 bin 500 zırhlı muharebe aracını, 1000’den fazla düşman topçu sistemini, 250 uçak ve 200 helikopteri, 1 000’e yakın insansız hava aracını, 15 gemi ve botu, binlerce başka düşman teçhizatını imha etti. Bilhassa, düşmanlardan muvaffakiyetle kurtardığınız Harkiv bölgesinde, düşmanı muvaffakiyetle püskürttüğünüz Donetsk bölgesinde. Bugün herkes Ukrayna’nın kuzeyinde, güneyinde ve doğusundaki aksiyonlarınızı görüyor ve bunları not ediyor. Dünyayı etkilediniz. Düşman panikliyor. Ukrayna, ordusuyla gurur duyuyor, ona inanıyor, onun için dua ediyor ve onu bekliyor” dedi.

“2 BİN KİLOMETRELİK ALAN DENETİM ALTINA ALINDI”

Zelenski, Pazar günü yaptığı açıklamada 2 bin kilometrelik bir alanın denetiminin sağlandığını belirterek Donetsk bölgesinin tamamını geri alacaklarını belirtti. Zelenski, “Ukrayna her vakit geri döner. Bunu uygun biçimde gösteriyoruz. Tüm Donetsk bölgesi kurtarılacak, Ukrayna, gerektiği üzere, topraklarımızın her yerinde olması gerektiği üzere yine inançta ve keyifli olacak. Rusya yalnızca acı ve ıstırap getirdi. Barış olacak. Barış, Ukrayna bayrağıyla, ordumuzla gelecek. Şu an itibariyle, Eylül ayının başından bu yana faal faaliyetlerin bir kesimi olarak, topraklarımızın yaklaşık 2 bin kilometresi kurtarıldı” tabirlerini kullanmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.