Bakan Nebati’den önemli açıklamalar

Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyle:

Geçen yıl enflasyonla ilgili sohbetlerimizde Aralık ayında baz etkisiyle düşmenin başlayacağı, düşmenin sürekli hale geleceğini ifade etmiştik. Öngörülerimiz bir bir gerçekleşiyor. Salgın, savaş dünyada fiyatlarının katlamalı şekilde artmasına ve dünyanın tamamında enflasyonist abaskı oluşturmaya sebep oldu. Bütün bunlar özellikle salgın döneminde vatandaşlarımıza biz salgının etkilerini hissettirmemek için ciddi sübvansiyonlarda bulunmuştuk. Enflasyonu vatandaşımız çok ağır bir şekilde hissetmişti. Dünya fiyatları özellikle enerji fiyatlarının düşmeye başlaması, sakinleşmesi, kurlarındaki oynaklığın kabul edilebilir sınırlar içinde olması ve öngörülebilirliğin sağlanmasıyla bütüncül politikayla Aralık ayından itibaren enflasyonun düşmesi başladı.

Ekiplerimiz sürekli sahada günlük verileri derliyorlar. Bu veriler ‘nın beklentileri ve çalışmalarıyla bir takım projeksiyonlar çiziyoruz. 45’in altında bekliyorduk, 44’ün altında gelmesi bizim için pozitif bir sürpriz oldu. Enflasyon baz etkisiyle düşüyor kısmını geçti. Ekim ayından itibaren başlayıp hızlı şekilde indirimlerin gaz ve elektrik olarak verilmiş olması bu baskıyı azalttı. 30 liraya çıkan motorin 20 liranın altında. Benzin 27 liraya kadar çıkmıştı, şimdi 20 liralar seviyesinde. Dolayısıyla geçen yılla bu yıl arasında motorindeki indirim 3’te 1’i buldu. Üretici açısından motorin, gübre, lojistik maliyetler düştü. Bunun etkisini hissedilir şekilde göreceğiz. Enerji yoğun çalışanların da maliyeti aşağı yönlü oldu.

OVP’deki hedeflerimize sıkı sıkıya bağlıyız. Depremle ilgili enflasyonun etkisinin sınırlı kalacağını gördük. Büyüme hedefini 5’ten 5,5’e çektik. Güncellemeler etkinin ilk çeyrekte olduğunu ondan sonra toparlandığını görebiliyoruz. TOKİ’nin hızlı şekilde piyasaya girmiş olması yılın ikinci yarısında büyümeye olumlu katkı sağlayacaktır.

Geçen yıl sadece asgari ücrete yüzde 100 artış, memur ve emeklilere de yüzde 85 artışla geçtik. Asgari ücretle ilgili artışı 8500 liranın üstüne getirmemiz, emekli maaşını artırmamız ve memur maaşını artırmamız rahatlattı. Kira artışı, deprem gibi konular artışa sebep oldu. En düşük emekli maaşı alanların maaşı 5500 liradan 7500 liraya çıkardık. Haklı tepki geldi, prim ödeyerek 7500 lira ve üzerinde alanların bu imkandan yararlanması lazım denildi. Bunla ilgili çalışmalar yapıyoruz, bunun düzenlenmesi için Meclis’in açıklaması gerekiyor. Temmuz ayında 6 puanlık fark var, artı enflasyon farkı olacak. Emeklilere yeterli rakama ulaşmayacaksa Çalışma Bakanlığımızla çalışma sürdürüyoruz. Bütçe disiplininde taviz vermeden bu kaynağı oluşturacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir