RX 6000 Serisi, AMD Fluid Motion Frames Teknolojisi İçin Destek Kazanıyor

AMD, RX 6000 serisi ekran kartı sahipleri için Fluid Motion Frames (FMF) özelliğini etkinleştiren yeni bir Adrenalin Preview Sürücüsü yayınladı. Sürücü düzeyinde çalışan kare oluşturma teknolojisi başlangıçta RX 7000 serisi kartlarla sınırlıydı. Haliyle durumdan hoşnut kalmayan Radeon GPU sahipleri güçlü tepkiler verdi, ardından şirket Fluid Motion Frames’in desteğini genişletti.

Fluid Motion Frames (Akışkan Hareketli Kareler), destekli GPU’nun herhangi bir DX11 veya DX12 oyununda kare oluşturmayı kullanmasına olanak tanıyan bir teknoloji. Başka bir deyişle, NVIDIA’nın DLSS 3 ile kullanıma sunduğu Frame Generation teknolojisine bir yanıt niteliğinde.

FMF sürücü seviyesinde uygulanıyor ve DLSS 3/FSR 3 kare üretimi gibi yüksek görüntü kalitesini korumak için hareket vektörlerini kullanamıyor. Yani bu özellik FSR 3 kare üretimi özelliğinden önemli ölçüde farklı. FSR 3 kare üretimi oyun motoru seviyesinde uygulanıyor ve daha iyi bir görsel deneyim üretmek için hareket vektörlerini kullanmasını sağlıyor.

AMD’nin kare oluşturma teknolojisi, DLSS 3 muadilinin aksine çalıştırmak için özel bir donanım gerektirmiyor. FSR 3 tarafında AMD, RX 5000 serisine kadar uzanan AMD GPU’lara resmi destek sunuyor. Bu nedenle Fluid Motion Frames’in nihayetinde RDNA 1 serisi ekran kartları tarafından desteklendiğini görebiliriz. Özet geçecek olursak, FSR 3 ve FMF neredeyse aynı teknolojiler, sadece kullanım şekli farklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx