Ukrayna’da sel nükleer riski arttırdı: Santralın birkaç ayı kaldı

Avrupa’nın en büyük santrali mevcut durumda yedek soğutma imkanı sağlayan gölete bağımlı hale geldi. Buradaki su tükendiğinde reaktörler erimeye başlayacak.

KANALLAR KURUDU

Her biri 1000 megavat kapasiteye sahip altı adet reaktörlerden oluşan nükleer santralın durumuna dair açıklama yapan ilgili kurum “Ukrgidroenergo”nun Başkanı İgor Sirota, önceki gün itibarıyla baraj rezervuarındaki su seviyesinin kritik eşiğin altına düştüğünü söyledi. Su yüksekliğinin 12.5 metreye gerilediğini belirten Sirota, “Kahovka Barajı’ndan Zaporojye Nükleer Santralı’na soğutma suyu sağlanabilmesi için seviye en az 12.7 metre olmalı. Dün (önceki) akşam saatlerinden beri düzey bunun altında. Bu, nükleer santral dahil bölgedeki mevcut su kanallarının hiçbirine su verilemediği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

YEDEK GÖLET DEVREDE

Bunun ne anlama geldiğine dair ayrıca bir açıklama yapan Ukrayna Enerji Bakanlığı, Kahovka Baraj Göleti’ne bitişik, nükleer santralın ihtiyacı için büyükçe ayrı bir rezervuar alanı bulunduğunu kaydederek, “Barajdaki su çekilmesine rağmen yedek göletteki seviye şu an 16.6 metre civarında. Buradaki su, reaktörleri birkaç ay daha idare edecektir. Ancak bir-iki ayın sonunda bir alternatif bulunamaması halinde nükleer faciaya davetiye çıkarılmış olacak” dedi.

Savaş öncesi tek başına ülke elektriğinin yüzde 20’sini karşılayan santral, çatışmalar bölgeye yayıldığından beri elektrik üretmiyor. Aylar önce soğutma sürecine geçilmiş olsa da nükleer yakıt hâlâ risk oluşturuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx